Yüksekdağ: İnsanlığa karşı darbe olmasın

Kadıköy İskele Meydanı'nda düzenlenen 'Darbelere Karşı Özgürlüklerimizi Savunuyoruz' adlı kadın buluşmasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Hiçbir darbe olmasın. İnsanlığa karşı darbe olmasın, siyasete karşı darbe olmasın, kadınların haklarına, insanın yaşam hakkına darbe olmasın" dedi.

Yüksekdağ: İnsanlığa karşı darbe olmasın
Bu içerik 338 kez okundu.
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Kadıköy İskele Meydanı'nda düzenlenen "Darbelere Karşı Özgürlüklerimizi Savunuyoruz" adlı kadın buluşmasına katıldı. Buluşmada söz alan Yüksekdağ konuşmasında demokrasi vurgusu yaparken "Artık böyle bir beladan sonra, böyle bir şerri atlattıktan sonra, Türkiye'de gerçek bir demokrasinin ve herkese özgürlüğün sağlanması gerekiyor. Bunu sağlamaya yüzünü dönmüş bir iktidar başka darbeleri beklemeye mecburdur. Eğer Türkiye'de demokrasi inşa edilmezse; özgürlük, eşitlik temelinde bütün topluma ve kadınlara paylaştırılmazsa baskıcı iktidar da darbeci saldırılar karşısında kendisini sürdüremez" dedi.

"Şiddet erkektir değerli kadınlar bunu en iyi siz bilirsiniz"

"Bugün Türkiye'de darbelere karşı en tutarlı mücadeleyi yürütecek toplumsal kesim kadınlardır" diyen Yüksekdağ, "Şiddet erkektir değerli kadınlar bunu en iyi siz bilirsiniz. Darbe erkektir, savaş erkektir. Bu topraklara ve dünyanın sayısız coğrafyasına savaşı dayatanlar, darbe yapanlar, sıkıyönetim ve OHAL uygulamalarından medet umanlar erkektir; hepsi erkek siyaset masalarında, karargahlarında planlanır. Ama bizlerin önünde ve özleminde daima özgür, eşit, adil bir yaşam vardır" şeklinde konuştu.

 "Tankların yanında değil, demokratik hakların yanında olun"

Figen Yüksekdağ ayrıca konuşmasında şunları söyledi:

"Bugün darbenin nereden ve nasıl geldiğini halen araştırıp çözmeye çalışanlar, eğer kadınların çağrılarına kulak verselerdi, tanklar kentlerin meydanlarına inmemiş olacaktı. Savaş uçakları bu memleketin meclisini bombalamayacaktı. Ve böyle bir kaos, OHAL rejimiyle karşı karşıya kalmayacaktık. Kadınlar ve bütün demokrasi güçleri olarak 'Tankların yanında değil, demokratik hakların yanında olun' dedik. Ama onlar bir yıl boyunca tankların yanındaydı."
KAYNAK:DHA
FİGEN YÜKSEKDAĞ HDP EŞ GENEL BAŞKANI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?