Stephen Hawking uyardı: Uzaylıara cevap vermemeliyiz

Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking, uzaylıların Dünya ile iletişim kurmaya çalışmasına karşın insanların onlara cevap vermemesigerektiğini ifade ederek insanların “ihtiyatlı” davranmaması durumunda işgal edilebileceğinin sinyalini verdi.

Stephen Hawking uyardı: Uzaylıara cevap vermemeliyiz
Bu içerik 1031 kez okundu.

Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking, Hürriyet’in USA Today’den referans verdiği haberine göre CuriosityStream dijital video platformunda yeni yayınlanan 25 dakikalık bir belgeselde, “evrende en sevdiği yerleri” anlattı. Hawking, videoda uzaylıların insanlara mesaj göndermek istemesi üzerine insanların "ihtiyatlı" davranması gerektiğinin altını çizerek “Gelişmiş bir uygarlıkla karşılamamız halinde Kristof Kolomb ile karşılaşan Kızılderililerin durumuna düşebiliriz. Biliyorsunuz o işin sonu iyi olmamıştı” dedi.

"Dünyaya benzeyen gezegen sayısı artıyor"

Uzayda keşfedilen ve Dünya’ya benzeyen gezegen sayısının giderek arttığını belirten Hawking, “Bunların bazıları ateş ve lavdan oluşan alev alev cehennemler, bazıları ölmekte olan yıldızların öldürücü X ışınlarına maruz kalarak oluşmuş dev elmas kütleleri… Ama bazıları Dünyamız gibi” dedi.

Dünyaya en yakın gezegen Gliese 832c 

Yaşama uygun olabilecek en yakın gezegenin Gliese 832c olduğunu belirten Hawking, “Bu gezegen nefes kesici görünüyor, kütlesi dünyanın 5 katı” ifadesini kullandı. Gliese’nin Dünya’dakine yakın sıcaklıklara ve sıvı halde suya sahip olduğu keşfedilirse, yaşam bulma ihtimali de artacak. 

 “Onlarca cevap vermek konusunda ihtiyatlı davranmak gerekiyor"

Ancak uzayda zeki bir yaşam formu keşfedilmesi veya onların bize mesaj göndermesi durumunda insanoğlu ne yapmalı? Hawking, “Onlarca cevap vermek konusunda ihtiyatlı davranmak gerekiyor. Gelişmiş bir uygarlıkla karşılamamız halinde Kristof Kolomb ile karşılaşan Kızılderililerin durumuna düşebiliriz. Biliyorsunuz o işin sonu iyi olmamıştı” dedi.

 “Bu keşif bizi değişime zorlayacaktır"

Uzayda zeki yaşamın keşfedilmesi halinde bunun tarihin en büyük bilimsel keşfi olacağını belirten Hawking şöyle devam etti: “Bu keşif bizi değişime zorlayacaktır. Evrende benzersiz bir yerimiz olduğu fikrini terkedip daha merhametli ve daha alçakgönüllü davranmaya başlayacağız.”

STEPHEN HAWKİNG UZAYLI DÜNYA UZAY GEZEGEN GLİESE 832C
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?