Jüpiter'i izleyecek uzay aracının motoru Bursa'da üretildi!

Jupiter'in sırlarını araştırmak için uzaya gönderilen Juno isimli uzay aracını gözleyen yer istasyonlarında kullanılan motorlar Bursa'da üretildi.

Jüpiter'i izleyecek uzay aracının motoru Bursa'da üretildi!
Bu içerik 8320 kez okundu.

Amerika'daki Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından Jüpiter'in sırlarını araştırmak üzere gönderilen 'Juno' adlı uzay aracını gözleyen yer istasyonlarında, kullanılan motorlar Bursa'da üretildi. Yer istasyonlarında Bosch Rexroth'un hidrolik teknolojisi kullanıldı. Türk mühendislerden oluşan 4 kişilik ekip, 17 özel hidrolik motoru Bursa'da bulunan Bosch Rexroth Fabrikası'nda üretti.Bosch'tan yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki 20 ay boyunca Jüpiter hakkındaki sırları araştırmakla görevli 'Juno' adlı uzay aracı ile kesintisiz iletişim, NASA'nın Derin Uzay Ağında (DSN) yer alan yer istasyonları tarafından sağlanacak. 70 metrelik 3 parabolik anten, Juno'dan veri ve görüntü almak ve kontrol komutları göndermek üzere dünyanın çevresindeki stratejik noktalara yerleştirildi. Bu antenlerin hassas konumlanması ise Bosch Rexroth'un Türkiye'de ürettiği yüksek performanslı hidrolik motorları ile sağlanıyor. Bu antenler, 1 milyar kilometreden (Yaklaşık 1 ışık saati) daha uzakta Jüpiter'in yörüngesinde gezerken Juno'yu desteklemek için gerekli olan yüksek veri iletim hızlarını sağlıyor.

Türk Mühendislerin başarısı

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, söz konusu 17 motorun, tamamı Türk mühendislerden oluşan 4 kişilik ekip tarafından Bursa'da bulunan Bosch Rexroth Fabrikasında üretildiğini açıkladı. Young, "Ekibimiz, her bir parçayı tek tek özel ölçümlerden ve işlemlerden geçirdi. Daha önce Bosch Grubu'nun ana fabrikası Elchingen tarafından gönderilen bu üniteleri, ilk defa Bursa Fabrikasında üreterek Amerika'ya sevk ettik" dedi.

 "Bugün Türkiye, Bosch için önemli bir üretim, Ar-Ge ve ihracat üssü"

Türkiye'nin Bosch Grubu için önemli bir yetkinlik merkezi konumuna geldiğini belirten, Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, "Bugün Türkiye, Bosch için önemli bir üretim, Ar-Ge ve ihracat üssü. 4 Ar-Ge Merkezimizde 537 kişi, yeni teknolojiler geliştirmek için çalışıyor. Bosch'un Türkiye'deki tüm birimleri başarılı işlere imza atıyor. Bu özel projelerin devamının geleceğine inanıyoruz" diye konuştu.(milliyet)

juno jüpiter bursa yer istasyonlarının motoru bursada üretildi uzay nato
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?