İlber Ortaylı Lozan Antaşmasını yazdı

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde son günlerde sıkça gündeme gelen Lozan Antlaşması'nı yazdı.

İlber Ortaylı Lozan Antaşmasını yazdı
Bu içerik 433 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündem yaratan Lozan çıkışının ardından, Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan Lozan Antlaşması açıklaması geldi. Erdoğan'ın "Lozan'ı bize zafer diye yutturmaya kalkıştılar " sözlerine yanıt veren tarih profesörü İlber Ortaylı, "Lozan, fevkalede yorulduğumuz, artık kıpırdama ihtimalimiz olmayan bir zaferden sonra imzalanmıştır. Üstelik, karşı taraf açısından da, hem Yunanistan hem Büyük Britanya için de şartlar böyleydi" dedi.

"Bu adalar zaten Balkan Savaşları öncesinde elden çıkmıştı"

Ortaylı, Hürryet'teki yazısında, "Ama şunu söylemeli: Savaştan sonra Yunanistan’ı diplomasi ile korudular. Türklere bunu hiçbir zaman yapmazlar" diyerek, "Ege adalarına gelince... Bu adalar zaten Balkan Savaşları öncesinde elden çıkmıştı. Yunanistan da Balkan Savaşları sırasında Kuzey Ege adalarına saldırdı; Averoff Zırhlısı’ na karşı koyacak donanmamız yoktu. Lozan’da bu adalar için çok bir şey yapılamayacağı açıktı. Elimizde sadece İmroz (Gökçeada) ve Tenedos’u (Bozcaada) tutabildik. Ege adalarının hali bundan ibarettir" görüşünü dile getirdi.

Ortaylı'dan Cumhuriyet Gazetesi'ne sitem

Cumhuriyet gazetesine de tepki gösteren Ortaylı, "O demecimde de “Kahve sohbetlerinde abuk sabuk konuşmalar yapan ve gazete sütunlarına bunu geçirenlere katılmamız mümkün değildir, kasabalarda tarih yazılmaz” demiştim. Bugün Cumhuriyet gazetesi benim bu demecimin sadece bir bölümünü alıp tekrar yayınlıyor, amacının Lozan Antlaşması’nı savunmak olduğunu pek zannetmiyorum. Cumhuriyet’in yeni tutumu malum, bu yaptığının ise cinlik değil, basitlik olduğunu belirtmem gerekir" dedi.(Birgün)

ilber ortaylı lozan anlaşması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?