Etiyopya'da göstericilere saldırı: En az 300 ölü!

Etiyopya'nın Oromia bölgesinde hükümet karşıtı göstericilere güvenlik güçleri tarafından ateş açıldı. Edinilen bilgilere göre olay yerinde en az 300 kişi hayatını kaybetti.

Etiyopya'da göstericilere saldırı: En az 300 ölü!
Bu içerik 526 kez okundu.

BBC Türkçe'nin geçtiği habere göre Etiyopya'nın Oromia bölgesinde hükümet karşıtı eylem yapan göstericilere güvenlik güçleri tarafından ateş açıldı. Meydana gelen saldırı sonucu sonucu birçok kişi öldü ve yaralandı. Bazı göstericilerin polisin biber gazı kullanıp ardından ateş açması sonucu başlayan izdihamda ezilerek can verdiği belirtiliyor.

Başkent'e 40 km mesafede

Başkent Addis Ababa'ya 40 km mesafedeki Bishoftu bölgesinde dini bir tören için bir araya gelen kalabalıktan bazı kişilerin hükümet karşıtı sloganlar attığı belirtiliyor. Bazı haberlerde, göstericilerin güvenlik güçlerine taş ve şişe fırlattığı kaydedildi. Ancak bazı kaynaklar, gösterinin barışçıl olduğunu aktardı. Etiyopya hükümetinin açıklamasında olaylarda ölenler olduğu belirtilerek, "sorumluların hesap vereceği" belirtildi.

En az 300 ölü

Cafer Muhammed adlı bir aktivist en az 300 kişinin öldüğünü, çok daha fazla sayıda insanın da yaralandığını söyledi. Muhammed, askerlerin ve askeri helikopterlerin halkın üzerine ateş açtığını, ölenlerin çoğunun kaçmak için uçurumdan atlayan ve göle girmek zorunda kalan kişiler olduğunu belirtti. Bağımsız kaynaklar henüz bu iddiayı doğrulamadı.

Etiyopya'da son bir kaç aydır devam eden çatışmalarla birlikte Oromia ve Amhara bölgeleri, siyasi ve ekonomik açıdan dışlandıkları yönünde şikayetlerini dle getiriyor.

"Adalet istiyoruz"

Bölge halkının gerçekleştirdiği etkinlikte kalabalığın "Özgürlük İstiyoruz", "Adalet İstiyoruz" sloganlaı attı. 

Topraklarını kaybetmek zorunda kalacaklarından endişe eden Oromia bölgelerine mensup çiftçiler tepkilerini hükümete bildirdi. ediyor. 

Hükümet tepkiler üzerine planı şuanda rafa kaldırmasına rağmen insam haklarının ihlal edildiğini ve dışlandıklarını söyleyen bölge halkı protestolarını sürdürdü.

etiyopya oromia protesto
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?