Dink’in katili Samast: ‘’Tanıdığım polisleri ve jandarmaları sordular’’

Kanal 24’ün servis ettiği görüntülerde jandarmanın çay ocağında gülerek poz veren Ogün Samast bu görüntülerle ilgili bilgi vermesi için İstanbul’a getirildi

Dink’in katili Samast: ‘’Tanıdığım polisleri ve jandarmaları sordular’’
Bu içerik 352 kez okundu.

Kanal 24 tarafından servis edilen görüntülerde gazateci Hrant Dink’in katili Ogün Samast yanında birkaç kişiyle birlikte Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nin çay ocağında görülüyor.

Hrant Dink cinayetinin ardından 9 yıl sonra çıkan ilk görüntülerde Samast’ın elinde bayrakla fotoğraflarının bulunması tartışma yaratmıştı.

AA’nın haberine göre, savcılıkta bulunan ifade tutanağında, söz konusu görüntüler soruşturma dosyasında bulunmadığı için Ogün Samast bilgisine başvurulmak üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına getirildi.

Katil Ogün Samast, cinayetten sonra İstanbul’dan Trabzon’a seyahat ettiği otobüsün Samsun otogarına girdiği sırada, polis ve jandarma tarafından saat 23:00 sıralarında yakalandığını beyan ederek: “Hemen üst aramam yapıldı. Üzerimde olayda kullandığım silah, mermiler, iki bıçak, yine olay sırasında başıma taktığım bere, Ahmet İskender’in olay sonrasında aramamı söylediği telefon numaralarının yazılı olduğu bir kağıt parçası, kot pantolonumun çakmak bölümünde bulunan üç simkart ile yine Yasin Hayal’in olay sonrasında, şayet olay yerinden kaçmak zorunda kalırsam aramamı istediği bir numaranın yazılı olduğu kağıt parçası da vardı. Bütün bunlara üst aramam sonrasında el konuldu.”dedi

Ogün Samast, daha sonra bir bıçak ve telefon numaralarının yazılı olduğu kağıt parçalarının tutanaklara geçmediğini gördüğünü iddia ederek: “Konuşmaların geçtiği görüntüler, aslında yaklaşık iki buçuk saat. Görüntüleri iki kişi çekmişti. Bir tanesi resmi jandarma kıyafetli rütbeli bir personeldi. Hatta başındaki jandarma kepini apoletinin altına sokmuştu. Apoletinde yıldız vardı ama kaç tane olduğunu hatırlamıyorum. Başka bir kişi de küçük bir el kamerasıyla görüntüleri oturduğu yerden çekiyordu. Çekim açısına göre burada izlediğim görüntüler rütbeli jandarma personelinin çektiği görüntülerdir.

Bütün çekim sırasında yönlendirmeleri bu kişi ve benim yanımda oturup benimle sürekli konuşan top sakallı, telefonda ‘Ramazan ağabey mi?’ diyen kişi yapıyordu. Ayrıca kamera çekimi yapan resmi kıyafetli jandarma personeli, odada bulunan diğer jandarma personellerinden de, polis yeleği giymelerini istedi. Bu çekim sırasında kendisi de polis yeleği giydi. Görüntülerde izlendiği gibi yanımda oturan ve telefonu çaldığı sırada, ‘Ramazan ağabey mi?’ diyen kişi, bir süre sonra benim yanımdan kalkarak bulunduğumuz odanın kapısına kadar yürüdü. Orada yine telefonla görüşürken ‘Ramazan ağabey mi, Akyürek mi, Akyürek mi?’ diye konuştuğunu duydum. Bu görüntülerde bana, solumda bulunan şahsın cep telefonunda bazı görüntüler izlettiği ve bana, ‘Ne kadar sert bakıyormuşsun’ gibi şeyler söylediği de görülmektedir.”ifadelerini kullandı

‘’Olayla ilgili birşey sorulmadı’’

Savcılıkta kendisine izlettirilen görüntülerin kesildiğini ve çok kısa görüntüler olduğunu aktaran Ogün Samast: “Görüntülerin tamamında bir sürü konuşmalar ve isimler geçmektedir. Buradaki isimlerden kastım, benim çevremde bulunan görevlilerin telefonla yaptıkları görüşmeler sırasında, olayla ilgisi olabileceği düşünülen kişilerin isimleridir. Benimle görüşenler daha çok benim Trabzon ve İstanbul’da görev yapan jandarma ve polis memurlarından kimleri tanıdığım konusunda bilgi almaya çalışıyorlardı. Olaya ilişkin sordukları herhangi bir şey yoktu.”

 

ogün samast hrant dink FETÖ ramazan akyürek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?