Mahkeme ‘FETÖ’nün amacı belirsiz’ dedi

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘FETÖ/PDY’ üyesi olduğu iddia edilen bir şüpheli hakkında yazılan iddianameyi "örgütün kurucuları, amacı, stratejisi ve eylemlerinin neler olduğuna dair bir bilgi bulunmaması" gerekçesiyle iade etti

Mahkeme ‘FETÖ’nün amacı belirsiz’ dedi
Bu içerik 478 kez okundu.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesinin, ‘FETÖ/PDY’ üyesi olduğu iddia edilen bir şüpheli hakkında yazılan iddianameyi "örgütün kurucuları, amacı, stratejisi ve eylemlerinin neler olduğuna dair bir bilgi bulunmaması"nı gerekçe göstererek iade etmesi hukuk dünyasını ayağa kaldırdı.

Mahkemenin 20 Eylül 2016 tarihinde oy birliğiyle aldığı kararında, iddianamede "örgütün kurucuları, amacı, stratejisi ve eylemlerinin neler olduğuna dair bir bilgi bulunmaması" gerekçe gösterildi.

Mahkeme iade kararını,söz konusu örgütün, Türkiye'de ve ülke dışında Türk vatandaşları ya da Türkiye Cumhuriyeti kurum ve kuruluşlarına karşı gerçekleştirdiği eylem ve faaliyetlerinin bulunup bulunmadığı, varsa bu eylem ve faaliyetlerin nelerden ibaret olduğunu sorarak, örgütün kuruluş amacı hakkında BM Güvenlik Konseyi ve Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı olup olmadığı hususlarının ayrıntılı bir şekilde araştırılarak, gerektiğinde İçişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlardan belge ve dökümanların temin edilmemesine dayandırdı.

İddianameye göre ösz konusu şüphelinin ‘ByLock’ programında kaydının bulunduğunu vurgulayan mahkeme heyeti, ancak ‘ByLock’ programı ile ilgili araştırma yapılmaması, şüphelinin bu programı hangi tarihte kullanmaya başladığı, kimlerle ne şekilde görüştüğü ve görüşme içeriklerinin tespit edilmemesini de iade gerekçesi saydı.

Şüpheliden ele geçirilen dijital cihazlarla ilgili incelemenin yapılması için yazılan müzekkere cevabının beklenmediğini ifade eden mahkeme heyetin kararında, "suçun sübutuna etki edebileceği kesin sayılan bir kanıt toplanmadan iddianame düzenlendiği düşünülerek CMK'nın 174. maddesi gereğince iddianamenin iadesine karar verilmiştir." İfadelerine yer verdi

kaynak:T24

 

FETÖ mahkeme iddianame CMK 174
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?