Polonya'da 'kürtaj' protestosu: Kadınlar hayatı durdurdu!

Polonya'da Eylül ayında 30 Milletvekili'nin destek verdiği kürtaj yasasının ardından Polonyalı kadınlar yaşamı durduran bir eyleme başladı.

Polonya'da 'kürtaj' protestosu: Kadınlar hayatı durdurdu!
Bu içerik 746 kez okundu.

Polonya'da geçtiğimiz ay kabul edilen yasayla birlikte kürtajın tamamen yasaklanmasını protesto eden kadınlar ülke çapında greve başladı. Tasarıya karşı çıkan kadın işçiler ve öğrenciler, iş bıraktı ve derslere katılmadı, ev hanımları da ev işlerini yapmayı reddediyor. Protestolara en az 6 milyon kadın katıldı.

"Hastalık ve tecavüz gibi özel durumlarda bile kürtaja izin verilmeyecek"

Ülkede "Kara Pazartesi" olarak adlandırılan bugün, bazı iş yerleri ve restoranlar da açılmadı. Grevin, daha muhafazakar kesimin yaşadığı kasabalar ve kırsal kesimde etkili olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Polonya'da cumartesi günü binlerce kişi, tasarıya karşı parlamentonun önünde protesto gösterisi düzenlemişti. Polonya parlamentosu, ülkede kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısını 173'e karşı 230 oyla kabul etmişti. Yasaya göre, Polonya'da hastalık ve tecavüz gibi özel durumlarda bile kürtaja izin verilmeyecek.

Ne olmuştu?

Polonya parlemantosunda yapılan oylamada 30 milletvekilli kürtajın yasaklanmasına destek verdi. Yasaya göre, hastalık ve tecavüz gibi özel durumlarda bile kürtaja izin verilmeyeceği kararı alındı.

İktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) milletvekili Anna Milczanowska, parlamentonun kabul ettiği yasayı desteklediğini belirterek, "Ben Down sendromlu bir çocuğun annesiyim. Sizi temin ederim bu herkesin sandığı gibi acı bir şey değil. Çocuğumu çok seviyorum.” dedi. 

Polonya haber ajansı PAP'ın haberinde, başkent Varşova'daki meclis önünde toplayan binlerce kişinin, hükümetin kürtajla ilgili meclise sunması beklenen tasarıyı protesto ederek "Kadınların işkencesine hayır" kampanyası başlatıldığı bildirildi.

Gösteri sırasında "Doğurmayacağız", "Kürtajın tamamen yasaklanması - kadına karşı şiddettir" yazılı pankartlar açan katılımcılar, "Onur, sağlık, güvenlik", "Dayanışma - silahımızdır", "Polonya'yı fanatiklere vermeyeceğiz" şeklinde slogan attı.

KÜRTAJ POLONYA KADINLAR EYLEMDE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?