Bakan Ağbal açıkladı: 2 milyona yakın esnaf borç yapılandırdı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK)'nu ziyaret eden Maliye Bakanı Naci Ağbal borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin son verileri açıkladı.

Bakan Ağbal açıkladı: 2 milyona yakın esnaf borç yapılandırdı
Bu içerik 669 kez okundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK)'nu ziyaret eden Maliye Bakanı Naci Ağbal,  bugün açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ağbal, "Eylül ayı enflasyon rakamları hepimiz için sevindirici, enflasyon ne kadar aşağı gelirse bu hepimiz için iyi demektir" diye konuştu.

11 milyarlık borç yeniden yapılandırıldı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili son rakamları da açıkladı. Bakan Ağbal, "Bugüne kadar 1 milyon 958 bin 425 esnafımız müracaat etmiş. Bugüne kadar 11 milyar liralık alacağı yeniden yapılandırmışız. Bu gayet güzel" dedi.

Ağustos ayında yıllık enflasyonun yüzde 8,1 seviyesinde olduğunu hatırlatan Ağbal, "Eylül ayındaki yüzde 0,18 rakamından sonra, enflasyon yüzde 7,3'e geriledi. Enflasyonda yaklaşık yüzde 0,8'lik bir iyileşme var. Temmuz ayında yüzde 8,8'e kadar yükselen enflasyon eylül ayında yüzde 7,3'e indi. Bu bizler için son derece sevindirici, ekonomimiz için son derece güzel bir gelişme" değerlendirmelerinde bulundu.

"Gıdada enflasyonu aşağı çekecek yapısal tedbirler alacağız"

Ağbal, gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki fiyatların düşüşünün de sevindirici olduğuna işaret ederek, "Gıda enflasyonu olumsuz anlamda enflasyonu etkilediği gibi, bu ayda olduğu gibi olumlu manada da enflasyonu aşağı çekebiliyor" ifadelerini kullandı. Bu noktada pazarcılar ve kasaplar odası başkanları ile görüştüklerini kaydeden Ağbal, şöyle devam etti:

"Gıdada enflasyonu aşağı çekecek yapısal tedbirleri hep birlikte, sektör temsilcileri ile görüşerek alacağız. Gıda Komisyonu yeniden yapılandırıldı. Gıdada enflasyonu kalıcı bir şekilde aşağı çekecek yapısal reform niteliğindeki düzenlemeleri tek tek yapacağız. Özellikle Hal Yasası ve
düzenlemeleri başta olmak üzere üretilen ürünün, üretimden doğrudan tüketicinin eline geçmesini sağlayacak yasal düzenlemeleri de yapacağız."(birgün)

naci ağbal maliye bakanı tesk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?