Cerattepe davasından karar çıktı!

Türkiye'nin en büyük çevre davası olarak bilinen Artvin'in Cerattepe mevkiinde yapılmak istenen madem faaliyetine ilişkin 'Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu' raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davadan karar çıktı.

Cerattepe davasından karar çıktı!
Bu içerik 378 kez okundu.
Rize İdare Mahkemesi, Artvin'in Cerattepe bölgesinde gerçekleştirilmek istenen maden faaliyetlerine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu' raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davasını reddetti.
"Ara katlı üretim yöntemi ile heyelan riski oluşmaz"
Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi’ndeki madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi'nce 'ÇED olumlu' kararı iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015’te yeniden ‘ÇED Olumlu’ kararı aldı. Bunun üzerine harekete geçen Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015'te Rize İdare Mahkemesi’nde, 'ÇED olumlu' raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye’nin en büyük çevre davasını açtı. Mahkeme, bölgede 14 Mart'ta bilirkişi heyeti ile inceleme yaptı. Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, yıllık 500 bin ton çıkartılacağı öngörülen cevherin kapalı kabinli teleferikle taşınması halinde çevreye zararlarının azalacağı ve ara katlı üretim yöntemi ile heyelan riski oluşmayacağı belirtildi. Rize İdare Mahkemesi, Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri için tarafları son kez 19 Eylül tarihinde dinledi. 
 
ÇED iptal davasının reddedildi

Yeşil Artvin Derneği’nin aynı gün reddi hakim talebi başvurusu Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nce reddedilince Rize İdare Mahkemesi, 20 Eylül tarihinde aldığı 2016/485 nolu kararla, ÇED iptal davasının reddine karar verdi. Mahkeme kararın Danıştay'a temyiz yolunun açık olduğunu bildirdi. 

"Beklemediğimiz ama bu mahkemeden beklediğimiz karar"

Rize İdare Mahkemesi'nin Cerattepe ile ilgili verdiği ret kararını değerlendiren Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve avukatı Bedrettin Kalın, kararın henüz kendilerine tebliğ edilmediğini belirterek, "Beklemediğimiz ama bu mahkemeden beklediğimiz karar. Fakat usul kurallarını bu kadar ihlal eden bir karar verilmesini beklemiyorduk. Duruşmada reddi hakim talebinde bulunmuştuk. Bunun Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nde görülmesi gerekirken Rize İdare Mahkemesi’nin kendisinin karar verdiğini anlıyoruz. Usul acısından son derece hukuka ve adalete aykırı bir karar olduğu ortadadır. Karar bize tebliğ edildikten sonra temyiz edeceğiz" dedi.

"Üst mahkeme yolları açık"

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ise, duruşmanın 19 Eylül’de görüldüğünü, mahkemenin de bir gün sonra karar aldığını belirterek, sürecin çok hızlı işletildiğine dikkat çekti. Bu durumu, ‘çok ilginç’ olarak değerlendiren Karahan, "Mahkeme öncesi tutumlara baktığımız zaman mahkemeden çıkan karar beklediğimiz bir sonuçtur. Bu da bizim reddi hakim talebimizin ne kadar haklı ve yerinde olduğunun göstergesidir. Üst mahkeme yolları açık. Artvin halkının yaşamsal mücadelesini sonuna kadar savunacağız" diye konuştu.(dha)
cerattepe çed iptal davası reddedildi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?