LPG fiyatlarına zam!

Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarına dün gece yarısından itibaren geçerli olmak kaydıyla 8 kuruş zam yapıldı.

LPG fiyatlarına zam!
Bu içerik 1353 kez okundu.

İHA'nın haberine göre, Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarına dün gece yarısından itibaren geçerli olmak kaydıyla 8 kuruş zam yapıldı. 

Böylece, İstanbul ve İzmir’deki LPG fiyatları litresi 2,52 liradan 2,60 liraya, Ankara’da ise litresi 2,49 liradan 2,57 liraya çıktı.

Fiyatlarda illerden illere değişiklik görülebiliyor. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösterebiliyor.

LPG nedir?

Sıvılaştırılmış petrol gazı (Liquified Petroleum Gas) anlamına gelen LPG, bütan ve propan gazlarının karışımıdır. Dünyada ilk olarak 1810'da İngiltere'de kullanılan LPG, petrolün rafinerilerde işlenmesiyle ya da doğal gaz yataklarından üretilir. Dünyada doğal gaz üretimindeki artışa bağlı olarak LPG üretimi de her yıl ortalama %2 oranında artış gösterir.

LPG, normal şartlar altında gaz fazında bulunur. Fakat basınç altında ve sıvı halde saklanır. Taşıma ve depolama için sıvı hale getirilen LPG, gaz fazında tüketilir. Yanıcı ve parlayıcı özelliğe sahiptir. Suda çok az çözünür. Renksiz ve kokusuzdur. Bu nedenle gaz kaçağı durumunda fark edilebilmesi için merkaptanlar veya kükürt bileşenleriyle kokulandırılır. Hava içinde %2 ila %9 arasında bulunması patlama riskini doğurur.

LPG, ülkemizde ticari olarak; Miks LPG (%30 propan ve %70 bütan), propan (%95 ve üzeri saflıkta) ve otogaz olarak piyasaya sürülür.

lpg zam lpgye zam geldi mi lpg fiyatları lpg ne kadar lpg nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?