Milli Savunma Bakanı: 'Planlanan iki büyük operasyon var'

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, koalisyon güçlerinin planladığı iki büyük operasyonun olduğunu söyledi. Bu operasyonların Rakka ve Musul'a olacağını ifade eden Işık, PYD ve PKK unsurlarının bu operasyonda kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Milli Savunma Bakanı: 'Planlanan iki büyük operasyon var'
Bu içerik 408 kez okundu.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, koalisyon güçlerinin planladığı iki büyük operasyonun olduğunu söyledi. Bu operasyonların Rakka ve Musul'a olacağını ifade eden Işık, PYD ve PKK unsurlarının bu operasyonda kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Antalya Valiliği'ni ziyaret etti. Ziyareti sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Işık, Fırat Kalkanı operasyonudan bedelli askerliğe kadar birçok konuda açıklama yaptı.

Bakan Işık'ın açıklamaları şu şekilde:

“Orada temel önceliklerimizi daha önce paylaşmıştık. Hudut güvenliğimizin sağlanması, sınır ötesinden Türkiye'ye yapılan saldırıların engellenmesi, özellikle DAEŞ'in bölgeden tamamen temizlenmesi ve bölge halkının, şu an gerek Türkiye'de, gerekse Suriye tarafında yaşayan 300 bine yakın insanımızın kendi doğdukları toprakları içerisinde güvenle yaşamalarının sağlanması. Bir diğer önemli hedefimiz de PYD/PKK unsurlarının doğuyla batı kantonlarını birleştirme hayallerinin önüne geçmek. Bu operasyon planlandığı gibi devam ediyor.

Koalisyon güçlerinin önümüzdeki kısa süre içerisinde planlandığı iki büyük operasyon var. Rakka ve Musul operasyonları. Özellikle Musul operasyonu Türkiye açısından çok kritik. Bunun birkaç sebebi var ama bizim açımızdan sonuçları itibariyle en önemli sebeplerden biri, eğer Musul'da operasyon iyi planlanmazsa ve birtakım güçlere dayanarak Musul'un demografik yapısı dikkate alınmadan bir operasyon yapılırsa bu 1 milyon insanın Musul'dan göç etmesi anlamına gelir. Bu göç eğer Irak topraklarında durdurulmazsa bu insanların geleceği yer Türkiye'dir. Dolayısıyla Musul operasyonu Türkiye'yi çok yakından ilgilendiriyor.

Başta ABD olmak üzere koalisyon bu Musul operasyonunu iyi planlamazsa, Musul'dan çıkacak insanlar Irak topraklarında iskan edilmezse, bu insanların çok büyük oranda gideceği yer Türkiye sınırıdır. Geleceği yer Türkiye'dir. Bunun Türkiye açısından taşınması çok çok zor bir yükü getireceği ortada. Bunun Türkiye'nin taşımaması durumunda Avrupa'ya taşacağı da bir gerçek. Dolayısıyla Musul operasyonunu PYD/PKK unsurlarının kullanılmaması açısından son derece önemli görüyoruz. Gerekse de o bölgenin kendi asli unsurlarının Musul operasyonuna katılmasını ve sonrasında orada demografik bir yapı değişikliğine gidilmemesini Türkiye olarak çok önemsiyoruz.

Türkiye olarak biz göreve hazırız. Bu operasyonun planlaması aşamasında mutlaka ama mutlaka bu göçün dikkate alınması, Türkiye'nin taşıyamayacağı bir yükü Türkiye'nin üzerine yıkılmaması. Bunun içinde operasyonun başından itibaren Türkiye'yle çok yakın bir koordinasyon içerisinde çalışılması, gerektiğinde Türkiye'nin tüm kurumlarından destek alınması önemli. Önümüzdeki kısa bir sürede başlaması öngörülüyor Musul operasyonunun. Oluşacak göç dalgasına karşı tedbirleri şimdiden müttefiklerimizin çok iyi değerlendirmesini bekliyoruz.

Konjontürel olarak şu anda Türkiye terörle mücadele ediyor. Ayrıca bölgemizde olağanüstü gelişmeler var. Böyle bir dönemde Türkiye'de bedelli askerliğin gündeme gelmesini doğru bulmuyoruz. Ve hükümet olarak da böyle bir çalışmamız yok. Yapısal olarak da cevap vermem gerekirse, Türkiye'de bedelli askerlik çok sık aralıklarla gündeme getiriliyor. Burada da yapmamız gereken şey, Türkiye'nin önümüzdeki süreçte savunma konseptini yeniden oluşturmak. Bu savunma reform konseptinin sonucunda Türkiye'nin ne kadar askere, ne kadar birliğe ihtiyacı var, bu birlikler nerelerde konuşlandırılmalı, bunların net olarak çalışmasını bitirdikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu asker sayısının net olarak ortaya çıkması, bu asker sayısıyla mevcut askerlik yükümlülükleri arasındaki bağı kurup eğer ihtiyaç fazlası varsa o zaman bedelli askerlik konusu gündeme gelebilir. İhtiyaç yoksa bedelli askerlik konusu bir daha gündeme gelmez. Zaten kanunda böyle bir düzenlemeye cevaz veriyor. Bedelli askerlik konusunun gündeme gelmesinde asıl bizim baktığımız konjonktürel olarak zaten hiçbir şekilde olumlu bakmayacağımız bir durum var. Yapısal olarak da bu kararları vermek için savunma reform konseptini yeniden çalışıp bitirmemiz lazım.''

bedelli askerlik milli savunma bakanı fikri ışık daeş fırat kalkanı koalisyon güçleri pyd pkk ışid suriye musul bedelli askerlik ne zaman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?