Barış Bıçakçı’dan beyaz perdede bir Lenin öyküsü

Son dönem Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden Barış Bıçakçı, bu kez beyaz perde için kalemle buluşuyor. Kara Mizah türünde bir sinema filmiyle karşımıza çıkmaya hazırlanan Bıçakçı, yönetmen Tufan Taştan ile birlikte ‘Sen Ben Lenin’in senaryosuna imza attı.

Barış Bıçakçı’dan beyaz perdede bir Lenin öyküsü
Bu içerik 2370 kez okundu.

Son dönem Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden Barış Bıçakçı, bu kez beyaz perde için kalemle buluşuyor. Aramızdaki En Kısa Mesafe’, ‘Herkes Herkesle Dostmuş Gibi’, ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in de aralarında yer aldığı eserleriyle edebiyat dünyamızın özgün isimlerinden olan Barış Bıçakçı kara mizah türündeki bir sinema filminin senaristi olarak karşımıza çıkacak. Senaryosunu Barış Bıçakçı ve yönetmen Tufan Taştan’ın yazdığı ‘Sen Ben Lenin’in çekim hazırlıklarına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Film, Ekim Devrimi’nin lideri Lenin’in ağaç oyma büstünün Türkiye’ye gelişimi konu ediniyor

Film Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla Düzce’nin Akçakoca kıyılarına vuran, Ekim Devrimi’nin lideri Lenin’in ağaç oyma büstünün Türkiye’ye gelişimi konu ediniyor.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla birlikte denize atılan Lenin heykellerinden biri yıllar sonra Karadeniz’e kıyısı bulunan Düzce’nin Akçakoca ilçesinde sahile vurmuştu. Belediyenin heykeli dikme fikri üzerine dünya basınında yer bulan bu haber, daha dikilmeden birçok turistin ilgisini çekerek Akçakoca’yı turizm ajanslarında en çok arananlar listesine almıştı. Turizm konusunda tüm ilgileri üzerine çeken Akçakoca, Ankara’nın da dikkatini çekmişti. 2009 yılında Ankara ile gerçekleşen bürokratik görüşmelerin sonucunda Lenin heykelinin kasaba meydanına dikilmemesi, kasabaya yapılacak bir müzede sergilenmesi kararı çıkmıştı. Bugün, aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen Lenin heykeli hâlâ belediyenin deposunda bekletiliyor. Türkiye’nin yanı sıra dünya basının da ilgisini çeken bu rastlantıda bir soru hep akıllarda: Peki, Lenin heykeli kasabanın meydanına dikilseydi ne olurdu? Bıçakçı ve Taştan işte bu sorudan yola çıkıyor.

Lenin'in Türkiye etkisi

Lenin heykelinin kasaba meydanına dikilmesiyle birlikte, kasabalıların değişen hayatlarını konu alan film, gerçekte yarım kalan bir hikâyeyi sonlandırıyor. Barış Bıçakçı ve Tufan Taştan, evrensel bir kişilik olan Lenin’in, Türkiye’nin bir sahil kasabasındaki turistik etkisini hem biraz içlenerek hem de hicvederek ele alıyor.(radikal kitap)

 

barış bıçakçı film beyaz perde tufan taştan bizim büyük çaresizliğimiz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?