2. darbe girişimi için gizlenen 39 kişi gözaltına alındı

15 Temmuz darbe girişiminde görev almayıp yeni bir darbe girişimi için hazır bulunduğu iddia edilen 28'i albay, 5'i astsubay olmak üzere 33 şüpheli gözaltına alındı.

2. darbe girişimi için gizlenen 39 kişi gözaltına alındı
Bu içerik 624 kez okundu.

15 Temmuz askeri darbe girişimine ilişkin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı  Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, daha önce gözaltına alınan örgüt üyesi bazı sivil şahısların verdiği ifadeler doğrultusunda yeni bir gelişme yaşandı.

39 kişiye gözaltı

Bu ifadeler ışığında harekete geçen savcılık, 15 Temmuz'daki darbe  girişiminde görev almayıp, daha sonra yapılabilecek eylemler için kendilerini  gizledikleri iddia edilen 11'i kurmay olmak üzere 28 albay, 5 astsubay ile biri  merkeze çekilen vali yardımcısı olmak üzere 6 ''sivil imam'' dan oluşan 39  şüphelinin gözaltına alındımasına karar verdi. Kripto FETÖ'cü' subay ve astsubaylar operasyonla gözaltına alındı.

"Darbe girişimi için gizlendiler" iddiası

Gözaltına alınan şüphelilerin askeri lise ve harp okulu dönemlerinden itiabaren FETÖ ile irtibatta oldukları, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında geri planda durdukları, darbe sonrası FETÖ'cü askerlerin tamamının ordudan tasfiye edilmesinin önüne geçmek amacıyla 'Kripto, Uyuyan Hücre' olarak darbeye katılmadıkları, bir sonraki darbe girişimi ve benzeri eylemlerde görev almak üzere gizlendikleri iddia edildi.

Adliyeye sevkedildiler

39 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin tamamlanması ardından bugün sabah saatlerinde İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. 11 kurmay albay, 17 albay, 5 astsubaydan oluşan asker şahıs ve asker şahıslar bağlantılı 6 imam toplam 39 kişi savcılıktaki sorguları ardından 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçlaması kapsamında tutuklanmak üzere Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Şüpheliler sorguya alındı. Sivil imamlardan birinin Vali Yardımcısı Şaban Erdoğan olduğu ve tutuklamaya sevk edilen isimler arasında yer aldığı belirlendi.

Şüphelilerin FETÖ'nün lise ve harp okulları öğrenim dönemlerinden başlayarak örgütün emri ile hareket ettikleri, uzun yıllar örgüt içerisinde bulundukları, 15 Temmuz'da dahi örgütün TSK'daki yapılanmasının tamamen deşifre olmaması adına ortaya çıkmadıkları iddia edildi. (Sabah)

2. darbe fetö gözaltı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?