AYM Başkanı: OHAL'in uzatılması hukuksuzluk değildir

Anayasa Mahkemesi üyeliklerine seçilen Recai Akyel ile Yusuf Şevki Hakyemez'in ant içme töreninde konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, OHAL süresinin uzatılmasına ilişkin "Hukuksuzluk değildir" dedi.

AYM Başkanı: OHAL'in uzatılması hukuksuzluk değildir
Bu içerik 437 kez okundu.

Anayasa Mahkemesi üyeliklerine seçilen Recai Akyel ile Yusuf Şevki Hakyemez'in ant içme töreni Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımı ile gerçekleştirildi.

Yemin töreninde konuşma yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, 90 gün daha uzatılan OHAL'in hukuka uygun olduğunu iddia etti. Arslan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Hiçbir anayasa, demokratik anayasal düzeni ortadan kaldırmaya kasteden eylemler karşısında kayıtsız kalamaz. Modern demokratik anayasaların neredeyse tamamında bu tür durumlarda temel hak ve özgürlüklerin daha fazla sınırlanmasına izin veren olağanüstü yönetim usulleri öngörülmüştür. Bunun nedeni olağanüstü rejimlerin temelinde 'zaruret' olgusunun bulunmasıdır. Devlet ve milletin varlığına yönelik ağır tehditler hiç kuşkusuz bir zaruret hali oluşturur.

"Darbelerin ve darbe girişimlerinin hiçbir haklı gerekçesi olamaz"

Darbelerin ve darbe girişimlerinin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Hiç kimse veya hiçbir kurum şu ya da bu metinden, seküler ya da dini kökenli herhangi bir ideolojiden darbelere gerekçe çıkaramaz. Türkiye'de demokratik anayasal rejimin asıl koruyucusu milletin kendisidir.

"Darbeler tam bir siyasi sapkınlıktır"

15 Temmuz'un arkasında vesayetçi anlayış yatıyor. Darbeler tam bir siyasi sapkınlıktır. Demokrasilerde iktidara gelmenin yegane yolu sandıktır.

Demokratik olağanüstü yönetim usulü anlayışı, anayasaların bütünüyle askıya alınmasını, temel hak ve hürriyetlerin tamamen kullanılamaz hale getirilmesini reddeder. Bu nedenle, olağanüstü hal hukuksuzluk hali değildir. Nitekim olağanüstü hal hukuku Anayasa'da detaylı bir şekilde düzenlenmiş, olağanüstü durumlarda temel hak ve hürriyetlere yönelik müdahalenin şartları ve sınırları açıkça belirlenmiştir.

15 Temmuz sonrası oluşan birlik, biz düşüncesini yeniden inşa etmiştir. 15 Temmuz direnişi Anayasa'nın özellikle başlangıç kısmını anlamlı hale getirmiştir.

"OHAL hukuksuzluk değildir"

Dünya, 15 Temmuz'da kuzuların sessizliğini oynamıştır. Hiçbir anayasa demokratik anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik eylemler karşısında kayıtsız kalamaz. OHAL hukuksuzluk değildir, Anayasa'da düzenlenmiştir. Güvenliğin olmadığı yerde özgürlük olamaz. Özgürlük ve güvenlik birbirine karşıt değil, birbirini tamamlayan değerlerdir.

15 Temmuz'daki darbeci zihniyete milletçe verilecek en iyi mesaj yeni bir anayasa yapmaktır. 15 Temmuz'un ardından ortaya çıkan milli ruh yeni anayasa için de zemin hazırlamıştır. Dünya 15 Temmuz'da iyi bir sınav vermemiştir."

zühtü arslan aym aym başkanı ohal ohal hukuksuzluk değildir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?