Böhmermann’a takipsizlik kararı verildi Erdoğan itiraz edecek

Alman komedyen Jan Böhmermann’a Cumhubraşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada ünlü komedyene takipsizlik kararı verildi.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise karara itiraz edeceği açıklandı

Böhmermann’a takipsizlik kararı verildi Erdoğan itiraz edecek
Bu içerik 429 kez okundu.

Ünlü Alman komedyen Jan Böhmermann Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davanın durdurulması haberinden sonra kendini rahatlamış hissettiğini ve karardan memnuniyet duyduğunu Twitter’dan açıkladı. Böhmermann,Türk Hükümeti’nin sanatçılara, gazetecilere ve muhaliflere karşı tavrını da sert sözlerle eleştirdi.

Jan Böhmermann çarşamba günü Twitter üzerinden görüntülü bir açıklama yaparak,mahkemenin açıkladığı kararla, yapılanın “özünde sadece bir espri” olduğunun teyit edildiğini söyledi. Komedyen Böhmermann’a Erdoğan'a yazdığı hakaret içerikli şiir nedeniyle "yabancı devlet adamına hakaret" ettiği suçlaması yöneltilmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan Böhmermann hakkında dava açmıştı.

Açıklamasında"Mainz Savcılığı’nın zaman ayırıp 31 Mart 2016 tarihli Neo Magazin Royal programının tamamını izlemiş olmasından dolayı da memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullanan Böhmermann, ‘Savcılığın aslında hiciv anlamı taşıyan bir şiiri zamana ve içeriksel çerçeveye yerleştirerek adeta akademik bir çalışma yapmasından dolayı da memnun olduğunu ve bundan böyle artık her konuda espri yapabileceğini’ belirtti.

Ünlü Alman komedyen,’Düşünce ve sanat özgürlüğünü kararlı ve gerekirse ofansif bir biçimde savunan bir politikanın, yapılan espri zevksiz olsa bile buna “gülüp geçebilecek güce” sahip olacağını’ belirterek ‘Ama bir espri devlet krizine yol açabiliyorsa, bunun yapılan esprinin değil, o devletin sorunu olacağının’ da altını çizdi.

'Eleştirel yaklaşımları nedeniyle hapis yatan insanlar var'

Alman Komedyen Jan Böhmermann, ‘Türkiye’deki duruma eleştirel yaklaştığı için ve adil yargılanma şansı olmadığından hapislerde yatan insanlara’ da değindi ve “Türkiye’deki eleştirel gazetecilerin, mizahçıların ya da muhaliflerin o zamanlar ve şimdi şu sıralarda çektikleri ile kıyaslanacak olursa, Böhmermann skandalı kapsamındaki koparılan fırtına da yine kendi adına büyük ve acı bir espri anlamına geliyor.”ifadelerini kullandı

Erdoğan karara itiraz edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Münih kentindeki avukatı ise Böhmermann hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı alınmasına ilişkin itiraz başvurusunda bulunacağını açıkladı.

kaynak:T24

erdoğan böhmermann hakaret davası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?