Matthew Kasırgası bilançosu: 900 ölü!

ABD'de beklenmekte olan Matthew kasırgası sebebiyle, Florida, Georgia, Güney Carolina ve Kuzey Carolina eyaletlerinin kıyı bölgelerinde olağanüstü hal ilan edildiği açıklanırken Haiti'de Matthew Kasırgası nedeniyle yaşamını yitirdiği düşünülenlerin sayısı 900'ü aştı.

Matthew Kasırgası bilançosu: 900 ölü!
Bu içerik 1401 kez okundu.

Etkin olduğu bölgelerde şiddetli yağışlara ve sele sebebiyet veren Matthew kasırgası, bugüne kadar 6'sı Küba’da olmak üzere, Dominik Cumhuriyeti ve Haiti de dahil toplam 11 kişinin ölümüne neden oldu. Haiti’de meydana gelen Matthew kasırgasının sonuçları, Merkezi Miami'de bulunan Ulusal Kasırga Merkezi, dün 4. seviyede ilerleyen kasırgayı bugün 3. seviyeye indirirken, Ulusal Meteoroloji Dairesi kasırganın ABD'de de saatte 115 km hızla devam edeceğini ve şiddetli yağışlara neden olacağını belirtti. ABD'de, Florida, Georgia, Güney Carolina ve Kuzey Carolina eyaletlerinin okyanus kıyısında bulunan bölgelerinde ciddi bir tehdit oluşturması düşünülen kasırga nedeniyle 4 eyalet valisi kendi bölgelerdeki kıyı ilçelerinde geçerli olacak olağanüstü hal ilanına imza attı.

Florida Valisi Rick Scott okyanus kıyısında yaşayan vatandaşlarına, en az 3 gün yetecek su, gıda ve ilaç stoku yapmaları uyarısında bulundu. Miami-Dade County'de okullar perşembe ve cuma günleri tatil edildi. Vali Scott, 500 Florida Ulusal Muhafız askerini ilk yardım ve kurtarma çalışmaları için ayırırken, 6 bin askerin hazırda bekleyeceği belirtildi.

Reuters’a konuşan yerel kaynaklar, kasırgadan en çok etkilenen ülke Haiti’deki ölü sayısının 102 olduğunu ifade ederken binlerce evin yıkıldığı, hastane, kilise ve sağlık ocaklarının hasar gördüğü Haiti’de, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Haiti hükümeti, on binlerce evin yıkıldığını ve 350 bin kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu belirtirken ülkede şimdi olası bir kolera salgını ve gıda sıkıntısından endişe ediliyor.Haiti'de yaşamını yitirenler nedeniyle üç günlük ulusal yas ilan edildiği açıklandı.

Haiti'den ABD'nin güney doğusuna doğru ilerleyen kasırga nedeniyle ABD'de ise 10 kişi öldü.Uluslararası Kızılhaç Federasyonu Bölgesel Koordinatörü Stephane Rolland, Haiti'ye uluslararası yardımın ulaşmaya başladığını söyledi.Ancak alt yapı sorunları ve yerleşimin az olduğu yerlere ulaşım zorluğu nedeniyle yardımların ulaştırılmasında birçok sorunla karşılaşıyor.

Resmi açıklamalara göre kasırgada en az 336 kişi öldü ancak yetkililer bu rakamın sadece ulaşılabilen köylerdeki teyit edilen ölümlerin rakamı olduğunu belirtiyor.

kaynak:SPUTNIK

 

ABD ohal kasırga mathew
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?