CHP'den 10 Ekim Ankara Katliamı belgeseli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 10 Ekim 2015'te Ankara tren garında meydana gelen patlamada hayatını yitiren CHP Malatya Gençlik Kolları üyeleri anısına "Baba Ben De Gideyim Mi?" adlı belgesel hazırladı.

CHP'den 10 Ekim Ankara Katliamı belgeseli
Bu içerik 1069 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 10 Ekim 2015'te Ankara Garı’nda meydana gelen patlamada yaşamını yitiren CHP Malatya Gençlik Kolları üyeleri anısına, "Bizim Çocuklar" kitabını ve "Baba Ben De Gideyim Mi?" belgeseli hazırlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Katilleri de yol verenleri de biliyoruz. Hepsinin hesabını soracağız” dedi.

Parti Genel Merkezi'nde tanıtım için toplantı

Veli Ağbaba, parti genel merkezinde belgesel ve kitabın tanıtımı için düzenlediği basın toplantısında, “O gün o meydanda, savaşa karşı barış, zulme karşı demokrasi diyenleri katlettiler. Bu ülkenin aydınlığını yok etmek isteyen katiller, çoluk çocuk dinlemeden patlattılar bombaları. Ellerini kollarını sallayarak, geze geze geldikleri Ankara'da 101 insanı vahşice öldürdüler” dedi.

Katilleri besleyip büyütenlerin, “öfkeli gençler” olarak görenlerin, hiç bir önlem almayarak, adeta göz yumarak katliama yol açtıklarını kaydeden Ağbaba, özetle şunları söyledi:

"O sırıtışı unutmadık"

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamından sonra istifa beklentisine kameralar karşısında sırıtarak poz verdiler. Katilleri de biliyoruz, yol verenleri de biliyoruz. O sırıtışı unutmadık. Katliamda ölen insanları suçlayan vicdansızları unutmadık. İyilikle kötülüğün, insanlıkla barbarlığın mücadelesini veriyoruz. Hepsinin hesabını soracağız.

"Bir gencin barış istediği için katledildiği bir düzen, utanılacak bir düzendir"

Bir düzen düşünün. Bir baba, barış mitingine katılmak için kendisinden izin isteyen, "Ben de gidebilir miyim?" diyen oğluna "Evet" dediği için "Dilim tutulsaydı da git demeseydim" diyor. Oğluna "Evet" diyen babayı pişman eden böyle bir düzen, insanlık için utançtır. Bir gencin barış istediği için katledildiği bir düzen, utanılacak bir düzendir. En büyük utanç da böyle bir düzenin sürdürücüsü olan siyasi iktidarındır.

"Ankara'da gülen yüzlerini soldurdular"

10 Ekim’de aramızdan alınanlar arasında Malatya Gençlik Kollarımız da vardı. Malatya'dan dillerinde barış türküleriyle yola çıkıp geldikleri Ankara'da gülen yüzlerini soldurdular. 12 yol arkadaşımı, kardeşimi, arkadaşımı kaybettim. Birlikte bayrak astığım, köy köy gezdiğim, gece gündüz demeden seçim çalışması yaptığım genç yoldaşlarımı toprağa verdim. Onların anılarını yaşatmak, ideallerini gelecek kuşaklara aktarmak, yüreklerinin ne kadar güzel olduğunu topluma anlatmak amacıyla "Bizim Çocuklar" kitabını ve "Baba Ben De Gideyim Mi?" belgeselini hazırladık.

İlk gösterimi 10 Ekim'de

Gazeteci Bülent Kutlütürk’ün yayına hazırladığı basımını Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu üstlendi. Mutlu Kerimoğlu’nun hazırladığı belgeseli, "bu düzen böyle gitmesin" diyen 12 canın, uğruna mücadele ettikleri özgürlük ve barış yolunda hayatını kaybeden tüm güvercinlere adıyoruz. Bu kitabı, Roboski’den Ankara’ya tüm katliamlarda, “nazar değer diye sarılmaya kıyamadıkları” evlatlarını kara toprağa veren gözü yaşlı analara ve yitirdiğimiz insanlarımıza ithaf ediyoruz.

Belgeselin ilk gösterimini 10 Ekim Pazartesi saat 19.30’da CHP Genel Merkezi’nde yapılacak.(birgün)

chp 10 ekim ankara garı patlaması 10 ekim belgeseli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?