SGK açıkladı! O ilaçlar artık ödeme listesinde

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yurt dışından getirilen bazı ilaçlar ödeme listesine alındı.

SGK açıkladı! O ilaçlar artık ödeme listesinde
Bu içerik 837 kez okundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yurt dışından getirilen bazı ilaçlar ödeme listesine alındı.  "GK Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayınlandı
Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğe göre,  "Ayrıca sözleşmeli/protokollü sağlık kurum ve kuruluşları, infüzyon kemoterapi hazırlanması işlemlerini kurum ile sözleşmeli/protokollü başka bir sağlık hizmeti sunucusundan hizmet alımı yöntemi ile de sağlayabilirler." hükmü ilave edildi. Böylece, kemoterapi uygulamalarındaki ilaçların el değmeden hazırlanmasını sağlayan sistemi bulunmayan hastaneler, sisteme sahip hastanelerden bu hizmeti satın alabilecek.

Elektronik imzada yeni düzenleme

Düzenlemede ayrıca  "Elektronik imza" uygulamasının reçete ve raporlarda kullanımının zorunlu olması için de çalışmlara yapıldı. Bu durumda yazılan reçete ve raporların güvenliği artırılırken, sahte rapor ve reçete düzenlenmesinin de önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

Ödeme listesinde olmayan ve yurt dışından getirtilen bazı ilaçlar da ödeme listesine alındı. Düzenlemeyle Türkiye'de bulunmayan 7 ilacın Türk Eczacıları Birliği (TEB) aracılığıyla yurt dışından temin edilecek.

Ödeme listesine alınan bazı ilaçlar

Kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığı olan "rohn"da kullanılmak üzere sertolizumab (cimzia) etken maddeli ilaç, ödeme listesine alındı.

Biyopsi yapılmadan doğrudan tedavi

Hepatit B rapor ve reçeteleri ile ilgili yeni düzenlemeler de yapıldı. Böbrek nakli olan hastalarda "kronik hepatit C" hastalığının da görülmesi durumunda söz konusu hastalığının tedavisine "biyopsi" yapılmadan doğrudan başlanabileceği kararı verildi. 

Birçok ilaç için kısıtlamalar kaldırıldı

"Ayakta Tedavide Sağlık Raporu"yla verilebilecek ilaçlar listesinde de güncelleme yapılarak birçok ilaç için yapılan kısıtlamalar kaldırıldı. Bu ilaçların kullanımı için rapor düzenleyemeyen veya bu ilaçları reçeteye yazma hakkı bulunmayan birçok uzmanlık dallarının, rapor düzenleyebilmesi veya ilaçları reçeteye yazabilmesine imkan sağlayacak.

sgk resmi gazete elektronik imza
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?