CHP'li Yarkadaş: 'En temel ihtiyaçlar verilmiyor'

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde düzenlenen 'Demokrasi Nöbeti'ne katılan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, ''En temel insani ihtiyaçlar bile meslektaşlarımıza verilmiyor. Aslı Erdoğan, soğuyan havalar yüzünden bir süre önce hırka istedi. Aslı Erdoğan'ın hırkasını içeri sokabilmek için on beş gündür mücadele veriliyor'' dedi.

CHP'li Yarkadaş: 'En temel ihtiyaçlar verilmiyor'
Bu içerik 519 kez okundu.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde düzenlenen 'Demokrasi Nöbeti'ne katılan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, ''En temel insani ihtiyaçlar bile meslektaşlarımıza verilmiyor. Aslı Erdoğan, soğuyan havalar yüzünden bir süre önce hırka istedi. Aslı Erdoğan'ın hırkasını içeri sokabilmek için on beş gündür mücadele veriliyor'' dedi.

Birkaç gün önce İMC TV, Hayatın Sesi TV ve birçok kanalın KHK ile kapatıldığını belirten Yarkadaş, şunları söyledi:

​"Türkiye'de gazetecilik artık yapılamaz bir noktaya getiriliyor. Sadece Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan değil, ismini sıralamakla bitiremeyeceğiz birçok arkadaşımız ve meslektaşımız da tehdit altında. Çok değil daha dün gece, Evrensel Gazetesi Muhabiri Cemil Uğur, örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Yaklaşık 14 gün gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılan, savcının itirazı üzerine yeniden tutuklanan Cemil Uğur, cezaevine götürülürken ters kelepçe takıldı. Bunun adı topluma gözdağıdır. Tutuklanan her gazeteci, gözaltına alınan her yazar üzerinden topluma mesaj veriliyor. Çünkü gazeteciler, sanatçılar, aydınlar, yazarlar susturulursa, toplumun da susacağını düşünüyor iktidar."

Yarkadaş, cezaevinde en temel insani ihtiyaçların bile karşılanmadığını söyleyerek, şu şekilde devam ett:

"Dışarıdaki arkadaşlarımıza ters kelepçe vuruluyor; içerideki meslektaşlarımız ise adeta işkence görüyor. İçeride haksız yere tutulan meslektaşlarımızın hayatı ise hücre içinde hücre cezası ile devam ediyor. En temel insani ihtiyaçlar bile meslektaşlarımıza verilmiyor. Aslı Erdoğan, soğuyan havalar yüzünden bir süre önce hırka istedi. Aslı Erdoğan'ın hırkasını içeri sokabilmek için on beş gündür mücadele veriliyor. Aslı Erdoğan'ın ihtiyaç duyduğu boyun yastığı için tam altı kurumla günlerdir yazışma yapılıyor. İçeride haksız yere tutulan yazarlar ve gazetecilerin günlük yaşamı da git gide zorlaşıyor."

Aslı Erdoğan kimdir?

1967 yılında İstanbul'da dünyaya geldi.

İstanbul Amerikan Robert Lisesi'nin ardından Boğaziçi Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği ve Fizik bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitenin Fizik bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı ve asistanlık yaptı. 1991-1993 yıllarında Cenevre'de Avrupa Nükleer Merkezi'nde Higgs bozonu üzerine çalıştı.

Türkiye'ye döndükten sonra bir süre İstanbul'da Afrikalı göçmenlerle yaşadı. Fizik doktorası yapmak üzere Rio de Janeiro'ya giden Erdoğan, iki yıl devam ettikten sonra doktora çalışmasını yarıda bırakarak yazarlığı seçti ve iki yıl daha Güney Amerika’da yaşadı.

1994'te ilk kitabı Kabuk Adam, 1996'da ilk öykü kitabı Mucizevi Mandarin yayımlandı. İsveç'te büyük yankılar uyandıran Mucizevi Mandarin, Mourakabi, Joyce Carol Oates ve Vaclav Havel ile birlikte yılın kitapları arasında yer aldı. 1997'de Deutsche Welle'in düzenlediği yarışmada Tahta Kuşlar öyküsüyle birincilik ödülü aldı. Öykü, dokuz dile çevrildi.

Erdoğan, 1998'de Türkiye'ye döndü ve ikinci romanı Kırmızı Pelerinli Kent'i yayınladı. Brezilya'ya giden bir Türk kızının Rio de Janeiro'da yabancılık çekmektense şehri keşfetmesini anlatan eser, özellikle İskandinav ülkelerinde ilgi gördü; Norveç yayınevi Gylendal'ın “popüler olmayan ama edebiyatın omuriliğini oluşturacak kadar önemli eserler veren” yazarların yapıtlarına yer veren Marg (Omurilik) serisine girdi.

1999-2000 yıllarında Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Köşe yazıları "Bir Delinin Güncesi" ve "Bir Kez Daha" adlı kitaplarında toplandı.

MEET bursunu kazanarak Fransa'ya St.Nazaire'deki Yabancı Yazarlar Evi'ne davet edildi. Üzerinde çalıştığı "Hayatın Sessizliğinde" adlı şiirsel- düzyazı metni burada tamamladı. "Hayatın Sessizliğinde" metninin bir bölümü kitap haline getirilmeden önce Milano'da Piccolo Tiyatrosu'nda sahnelendi. Ayrıca kitaptan bölümler, dans tiyatrosuna dönüştü. Bir çok okuma günü, bienal, festival ve toplantıya katılan Erdoğan, 2005 yılında Fransız edebiyat dergisi Lire tarafından "geleceğin 50 yazarı" arasında gösterildi. Aynı yıl kitap olarak yayımlanan ve Erdoğan'ın yazarlığında bir dönüm noktası kabul edilen Hayatın Sessizliğinde, Dünya Yayınları tarafından düzenlenen yılın kitabı ödülünü kazandı.

2010 yılında yayımlanan "Taş Bina ve Diğerleri" adlı kitapta işkenceyi anlattığı öyküleri bir araya getirdi.Bu eseriyle Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazandı.

2010-2011 yıllarında tekrar Radikal'de köşe yazarlığı yapan Erdoğan, Nisan 2011’de Özgür Gündem gazetesinde köşe yazarlığına başladı.

Literaturhaus ve Uluslararası PEN Kulübü'nün değerlendirmesiyle 2012 "Zürih kent yazarı" seçildi ve altı aylık bir burs alarak kent üzerine yazıp okuma günlerine katılmak üzere Zürih'te yaşadı. 2013 yılında Norveç'te kadınların seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 100. yılı adına konan "Sınırda Sözcükler Ödülü" (Ord i Grenseland Prisen)'ne layık görüldü.

2016 yılında Özgür Gündem gazetesine yönelik yapılan soruşturmada silahlı terör örgütü üyeliği ve halkı kışkırtmak iddiasıyla tutuklandı. Tutukluluğu devam eden Erdoğan, İsveç Pen tarafından sürgünde, tehdit altında ya da cezaevinde bulunan bir yazar ya da gazeteciye verilen Tucholsky Ödülü'ne layık görüldü.

chp istanbul milletvekili barış yarkadaş imc tv aslı erdoğan aslı erdoğan kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?