Çavuşoğlu, mevkidaşı ABD'li Kerry ile telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşı ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Suriye konusunda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, mevkidaşı ABD'li Kerry ile telefonda görüştü
Bu içerik 663 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşı ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Suriye konusunda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Edinilen bilgiye göre, Asya İşbirliği Diyaloğu İkinci Zirvesi için Tayland'ın Bangkok şehrinde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefon görüşmesi yaptı.

ABD'nin talebiyle bu telefon görüşmesinin gerçekleştiği bilgisine ulaşılırken, görüşmede Suriye'deki şiddetin bir an önce sonlandırılması ve siyasi çözümün derhal sağlanması konularında görüşüldü. Ele alınan konulardan birisi de, Suriye hakkında yapılacak uluslararası toplantıların takvimi oldu.

Mevlüt Çavuşoğlu hakkında

Mevlüt Çavuşoğlu, (d. 5 Şubat 1968, Alanya), Türk siyasetçi, diplomat, İş adamı ve mevcut Türkiye Dışişleri Bakanı. Bu görevinden önce 2013-2014 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı ve 2010-2012 tarihleri arasında ise Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı görevlerini yürüttü. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) kurucu üyeleri arasında yer aldı ve ilk defa 2002 Türkiye genel seçimleri'nde AK Parti Antalya milletvekili olarak meclise girdi.

John Kerry hakkında

1987 ve 1989 yılları arasında Demokrat Parti'nin Senato Seçim kampanyasının başkanıydı. Senatoya 1990, 1996, ve 2002 yıllarında tekrar seçildi. 2001-2003 yılları arasında senatodaki Küçük Firmalar Komitesi başkanıydı. Dönemi 3 Ocak 2009'da sona erdi.

2003 yılında, Kerry 2004 seçimlerinde Amerikan Başkanlığı'na aday olacağını açıkladı. Demokrat Partinin önseçimlerinin ilk etabını Iowa eyaletinde 19 Ocak 2004 tarihinde kazandı. Rakipleri Howard Dean ve John Edwards'ı yenmeyi başardı.

John Kerry Demokratik Partinin ön seçimlerini büyük bir çoğunlukla kazanırken; takipçisi John Edwards oldu. Howard Dean ve General Wesley Clark ise aldıkları oyların azlığı sebebiyle seçimlerden çekildiler.

Birçok basın kuruluşunda John Kerry'nin başkanlığı nasıl olacak diye tartışılırken (Times ve Newsweek) ; George Walker Bush'un karşısında güçlü bir aday olarak görülüyor, savaş karşıtı olan Kerry'nin Bush karşısında Demokratların en büyük silahı olduğuna inanılıyordu. John Edwards'ı başkan yardımcısı adaylığına gösteren Kerry, 2004 seçimlerini küçük bir farkla kaybetti.

mevlüt çavuşoğlu mevlüt çavuşoğlu john kerry telefon görüşmesi john kerry mevlüt çavuşoğlu kimdir john kerry kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?