Başika’da gerilim tırmanıyor

TBMM’den geçen Sınır Ötesi Harekat tezkeresi sonrası Irak sınırında gerilimli günler yaşanıyor.Irak Basra’da Türk Ordusunun operasyonel varlığını protesto eden bir grup Türk bayrağı yırttı

Başika’da gerilim tırmanıyor
Bu içerik 575 kez okundu.

Sözcü’nün haberine göre, TBMM’den geçen sınır ötesi harekat tezkeresinin ardından, Irak ile Türkiye sınırında karşılıklı gerilim yaşanıyor.Yaşanan gerginliklerin sonuncusunda, Başika’da bulunan Türk askerlerinin operasyonlarını protesto etmek amacıyla bir araya gelen grup, Türk bayrağını yırttı.

Ne oldu?

Irak yönetimi, Musul yakınlarında bulunan Başika’daki Türk askeri birliğinin bölgeden geri çekilmesini isterken, Ankara yönetimi Irak’ın bu kararını kınamıştı.

IŞİD karşıtı koalisyonda görevli bulunan ABD'li komutanı albay John Dorrian,Irak topraklarında bulunan Türk askeri güçlerinin koalisyon güçlerine dahil olmadığını söyleyip “Türk ordusu izinle gelmemiştir ve illegaldir” yorumunda bulunmuştu. Dorrian daha sonra verdiği demeçte ise bu değerlendirmesini yalanlamıştı.

Irak Başbakanı Haydar El Abadi, Irak topraklarında bulunan Türk askeriyle ilgili “Türklerin macerasının bölgesel bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum” değerlendirmesinde bulunmuştu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Irak'ta yapılması planlanan operasyonlar Irak hükümeti önderliğinde olacak. Türk askerinin bu operasyonlarda yer alıp almayacağıysa Irak yönetimine bağlı” dedi.

Ankara’dan ise tüm bu açıklamalara son noktayı Başbakan Binali Yıldırım  “Irak hükümeti ne derse desin Türk askerinin varlığı devam edecek” diyerek koymuştu.

 

 

başika Türk bayrağı ırak ABD IŞİD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?