Ankara Katliamı anmasına polis müdahalesi!

10 Ekim 2015'te Ankara Tren Garı'nda meydana gelen ve Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı olarak kayıtlara geçen Ankara Katliamı'nın yıl dönümünde hayatını kaybedenleri anmak için Ankara Tren Garı önünde toplanmak isteyen gruplara polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Ankara Katliamı anmasına polis müdahalesi!
Bu içerik 732 kez okundu.
10 Ekim 2015'te Ankara Tren Garı'nda meydana gelen ve Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı olarak kayıtlara geçen Ankara Katliamı'nın yıl dönümünde hayatını kaybedenleri anmak için Ankara Tren Garı önünde toplanmak isteyen gruplara polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Terör örgütü IŞİD mensubu 2 canlı bomba tarafından 10 Ekim 2015'te "Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi" için yüzlerce kişinin toplandığı Ankara Garı önünde gerçekleştirilen saldırıda yaşamını yitirenlerin anısına düzenlenen program için alana girmeye çalışan bazı gruplara, polis ekipleri biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Gara çıkan yollar trafiğe kapatıldı

Ankara Garı önünde gerçekleşen anma nedeniyle polis ekipleri çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı. Gara çıkan bütün yollar sabah erken saatlerde trafiğe kapatıldı. Bomba uzmanları ve çok sayıda polis anmanın yapılacağı yerde arama yaptı. Dedektör köpeklerle de alanda arama yapıldı.

Ankara Valisi karanfil bıraktı

Ankara Garı önündeki ilk anma Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan ile beraberindeki vali yardımcıları, kaymakamlar, üniversite rektörleri tarafından gerçekleştirildi. Vali Topaca ve beraberindekiler patlamanın gerçekleştiği alana karanfil bırakarak saygı duruşunda bulundu. Anma sonrası gazetecilere açıklama yapan Ankara Valisi Topaca, kanlı saldırıda yaşamını yitirenlerle Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ndeki Durak Jandarma Karakolu önündeki kontrol noktasına bombalı terör saldırısında şehit olan asker ve sivil vatandaşları rahmetle andığını söyledi.
 
"Bu terörün tüm dünyada, bizim ülkemizde, insanların var olduğu her yerde durmasını temenni ediyoruz"

Vali Topaca, şu ifadeleri kullandı: "Bugün bir kez daha geçen yıl yaşadığımız acıyı üzüntüyle hatırlıyoruz. Burada kaybetmiş olduğumuz vatandaşlarımızı ve dün aynı şekilde yaşadığımız büyük bir acı var. Askerlerimizi ve vatandaşlarımızı kaybettik. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, milletimizin başı sağ olsun diyoruz. Bu acıların biran önce dinmesini millet olarak hep birlikte temenni ediyoruz. Biz tabi gerek burada gar meydanında yaşanan terör saldırısını, gerekse ülkemizin değişik yerlerinde ve değişik zamanlarında yaşanan tüm terör saldırılarının menşeine, yapana, yaptıranına bakmaksızın tüm terör faaliyetlerini lanetliyoruz. Bu terörün tüm dünyada, bizim ülkemizde, insanların var olduğu her yerde durmasını temenni ediyoruz. Çağımızın önemli sorunlarından birisi terördür. Bizim ülkemizde bu konuda mücadeleler var. İnşallah bu konuda devlet olarak her türlü tedbiri aldık. Bir kez daha şehitlerimizi rahmetle minnetle şükranla anıyorum. Dünkü yaşanan acı hadiseden dolayı milletimizin başı sağ olsun"

Küçük gruplara izin verildi

Vali Topaca, Ankara Garı önünde küçük grupların anma etkinliği yapabileceklerini, bunun dışındaki programlara riskler olduğu düşüncesiyle güvenlik nedeniyle izin verilmeyeceğini bildirdi.

Talatpaşa Bulvarı'nda polis müdahalesi

Ankara Garı önünde geçen yıl gerçekleşen bombalı terör saldırısında ölenleri anmak için olay yerine gitmek isteyen gruba polis, Talatpaşa Bulvarı üzerinde biber gazıyla müdahale etti.

HDP konvoyu arada kaldı

Talatpaşa Bulvarı'ndaki müdahale sırasında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın içinde bulunduğu konvoy arada kaldı. Konvoydaki birçok araç atılan taşlar ve sert cisimlerden dolayı hasar gördü. Bazı aracın camlarının çatladığı görüldü. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da biber gazından etkilendi.

Veli Ağbaba'nın olduğu gruba dağılın çağrısı

Ankara'da anma etkinliğine katılmak için Hipodrom Caddesi Ulaştırma Kavşağı'ndan alana girmek isteyen ve aralarında CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba ve Ali Şeker'in de olduğu gruba polis önce dağılın uyarısı yaptı. CHP milletvekilleri grubun alana alınması konusunda polis yetkilileri ile tartıştı. Milletvekillerinin görüşmeleri sürerken polis gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalelerde çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
 
"Bizim aklımızla oynanıyor"

Müdahalenin ardından aralarında CHP ve HDP milletvekilleri, bazı STK temsilcileri ile saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarının bulunduğu grup alana girdi. Grup adına konuşan ve saldırıda hayatını kaybeden Avukat Uygar Coşgun'un eşi, 10 Ekim Derneği Genel Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun anma etkinliğinin valilik tarafından yasaklanmasına ve yapılan müdahalelere sert tepki gösterdi. Kimsenin acısını yaşamasına izin verilmediğini ve kapılarda liste oluşturulduğunu söyleyen Coşgun, şöyle konuştu: "Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamında biz anma yapamıyoruz. Biz kortejlerden geçemiyoruz alana. Biz kortejlerin arkasında sinir krizleri geçiriyoruz. Biz yerlerde sürükleniyoruz. Bizim aklımızla oynanıyor. Şimdi burada bir avuç insan yok. Birinci yıldönümün de bu kadar bilançosu ağır bir katliam da bu kadar insanın burada olması çok komik görünüyor. Ama bu alanın dört bir tarafında dostlarımız, ailemiz, arkadaşlarımız polis baskısı görüyor. Onlar orada polis müdahalesi ile karşı karşıyayken bizim burada anma yapmamız öncelikle 10 Ekim ruhuna aykırıdır. Biz bunu böyle hayal etmedik"(dha)
ankara ankara garı ankara katliamı 10 ekim terör işid ankara katliamı anmasına polis müdahhalesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?