Başbakan: 'Ülkenin istiklalinden, istikbalinden zerre kadar taviz vermeyeceğiz'

Mezun olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)'de konuşan Başbakan Binali Yıldırım, " Terör ile mücadelemiz devam edecek. Her türlü çılgınlığı, intihar eylemini yapabilirler, canımız da acıyabilir, şehitlerimiz de olabilir. Şehitlerimizi, kalbimize basacağız. Ancak ülkenin istiklalinden, istikbalinden zerre kadar taviz vermeyeceğiz" dedi.

Başbakan: 'Ülkenin istiklalinden, istikbalinden zerre kadar taviz vermeyeceğiz'
Bu içerik 377 kez okundu.
Mezun olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)'de öğrencilere seslenen Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:
Türkiye'nin, PKK, DAEŞ ve FETÖ ile olan mücadelesine değinen Yıldırım, "Bölgedeki istikrarsızlığın, kargaşanın bedelini ödeyen Türkiye'nin meseleye sahip çıkmasından rahatsız olduklarını görüyoruz. Bunu söyleyecek olanların önce ülkelerine sahip çıkması lazım. Vatanlarınıza sahip çıkın yok olmasının önüne geçin. Devlet olmayı bilin ondan sonra Türkiye'ye laf edin. Bunu yapmazsanız laflarınız biraz mizahi olur. İradenizi ortaya koyun. Terör ile mücadelemiz devam edecek. Her türlü çılgınlığı, intihar eylemini yapabilirler, canımız da acıyabilir, şehitlerimiz de olabilir. Şehitlerimizi, kalbimize basacağız. Ancak ülkenin istiklalinden, istikbalinden zerre kadar taviz vermeyeceğiz. Kimse bize nasihat vermeye demokrasi nutukları atmaya kalkmasın" dedi. 

"
 Toplam 15 şehidimiz var, yaralılarımız, gazilerimiz var" 

Hakkari'deki karakol saldırısına ilişkin Yıldırım, "Maalesef dün alçakça bir saldırı sonucu askerlerimiz şehit oldu. Sivillerimiz hayatını kaybetti. Toplam 15 şehidimiz var, yaralılarımız, gazilerimiz var" dedi. 

Ankara Katliamı'na değindi

Ankara Tren Garı önünde geçen yıl gerçekleşen patlamanın yıldönümüne değinen Başbakan Yıldırım, "Alçak gar saldırısının bugün yol dönümü. 100 günahsız vatandaşımız, hayatını kaybetti. Yüzlerce yaralananlar var. Hayatını kaybedenler arasında İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Güney Doğan da vardı. Bu öğrencimiz başta olmak üzere bütün hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. 

"Terörle mücadele yeni değil"

Terörle mücadelenin kararlılıkla süreceğini belirten Başbakan Yıldırım, "Teröristin kutsal bildiği hiçbir şey yok. terörle mücadele yeni değil. 40 yıla yaklaşan bir süreçten bahsediyoruz. Günümüzde sadece bölücü terör örgütü ile değil FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleri ile mücadelemiz amansız bir şekilde devam ediyor. Türkiye sahip olduğu coğrafyanın bedelini ödüyor. Bu coğrafya, medeniyetlerin buluştuğu, zaman zaman da çatıştığı bölgelerin başında yer alıyor" diye konuştu. 

"
Vatanlarınıza sahip çıkın yok olmasının önüne geçin"

Yıldırım, "Bölgede yaşanan istikrarsız durum, en fazla Türkiye'yi etkilemektedir. Bölge ile fiziki ve gönül bağı olmayan bir çok ülke orada bir takım çalışmalar yaparken, bu bölgede yaşayan hükümetlerin sesi soluğu çıkmıyor. Ancak bu istikrarsızlığın, kargaşanın bedelini ödeyen Türkiye'nin meseleye sahip çıkmasından rahatsız olduklarını görüyoruz. Bunu söyleyecek olanların önce ülkelerine sahip çıkması lazım. Vatanlarınıza sahip çıkın yok olmasının önüne geçin. Devlet olmayı bilin ondan sonra Türkiye'ye laf edin. Bunu yapmazsanız laflarınız biraz mizahi olur. İradenizi ortaya koyun. Cirit atan terör örgütleri, ülkenizin hiçbir sorununa çözüm üretmeyecek unsurları barındırmaya devam ederseniz Türkiye elbette hututlarını korumak, vatandaşlarının can, mal güvenliğini korumak için her türlü tedbiri alır, almaya da hakkı var" ifadelerini kullandı. 

"
 Şehitlerimizi, kalbimize basacağız, Ancak ülkenin istiklalinden taviz vermeyeceğiz"

Türkiye'nin, PKK, DAEŞ ve FETÖ ile olan mücadelesine değinen Başbakan Binali Yıldırım, "40 yıldır ülkemizin başını ağrıtan terör örgütü topraklarınızda cirit atacak, gıkınız çıkmayacak. Türkiye DEAŞ ile mücadele amacıyla orada masum insanları korumak için var olacak buna laf edeceksiniz. Bunun asla ve asla kabul edilemez bir şey olduğunun bilinmesini istiyoruz. Terör ile mücadelemiz bu hainlerin tamamı bu topraklardan yok oluncaya kadar devam edecek. Kararlılığımızda, zerre kadar sapma yok. Her türlü çılgınlığı, intihar eylemini yapabilirler, canımız da acıyabilir, şehitlerimiz de olabilir. Şehitlerimizi, kalbimize basacağız. Ancak ülkenin istiklalinden, istikbalinden zerre kadar taviz vermeyeceğiz kimse bize nasihat vermeye demokrasi nutukları atmaya kalkmasın. Bunlar terörden medet umanların son çırpınışları. Son olaylar özellikle kırsalda büyük zayiatlar veren terör örgütünü artık kontrolsüz eylemleri olarak görülmektedir. Her türlü tedbir alınıyor. Daha fazlası da alınacak" açıklamasında bulundu. 

Terörün hedefinin Türkiye'nin birliği, beraberliği olduğunu belirten Yıldırım, "Sadece belli bir örgüt ile mücadele etmiyoruz. Bir yerden emir almış gibi birbiri ile ilgisi olmayan terör grupları aynı anda saldırıya geçmiş durumdalar. Hepsinin hedefi de Türkiye'nin birliği, beraberliği" dedi. 

"G
eleceğinize cimri davranamazsınız"

2019'a kadar Türkiye'de tek tedrisata geçileceğini belirten Yıldırım, "Eğitim konusunda tasarrufu hep bir kenara bıraktık. Geleceği hazırladığınız yavrularınıza, geleceğinize cimri davranamazsınız. Bütün imkanları seferber ediyoruz. 2019'a kadar Türkiye'de tek tedrisata geçeceğiz. Yani bütün gün eğitim alacak. Büyükşehirlerden başlayarak eksikliklerimizi gidereceğiz. Yabancı dili sorun olmaktan çıkaracağız" ifadelerini kullandı. 

"B
eşinci sınıfta bir yıl boyunca yabancı dil eğitimini zorunlu yapacağız"

Yabancı dilin önemine vurgu yapan Yıldırım, "Ben ortaokulda, lisede, üniversitede Fransızca okudum. Mezun oldum ortada bir şey yok. Dışarı çıktığımız zaman bir mühendis olarak lisan bilmemenin ne kadar büyük bir eksiklik olduğunu iş hayatında öğrendim. Yıllar sonra yurt dışında lisan öğrendik. Öğrencilere en büyük tavsiyem lisan işini üniversite bitmeden öğrenin. Bunu artık şansa bırakmayalım diyoruz. Ortaöğretimde ilk 4'ten sonra ikinci dördün başında yani beşinci sınıfta bir yıl boyunca yabancı dil eğitimini zorunlu yapacağız. O yaşlarda öğrenmek daha kolay olur. Kırkına bizim geldikten sonra öğrenmeye kalkarsanız 2 kelimeyi zor öğrenirsiniz" diye konuştu. (DHA)
BİNALİ YILDIRIM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?