Rusya Devlet Başkanı Putin, 23. Dünya Enerji Kongresi'nde konuştu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 23. Dünya Enerji Kongresi için bugün İstanbul'a geldi. İstanbul'a adım atar atmaz 23. Dünya Enerji Kongresi'nin bulunduğu İstanbul Kongre Merkezi'ne giden Putin, burada bir konuşma gerçekleştirdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, 23. Dünya Enerji Kongresi'nde konuştu
Bu içerik 710 kez okundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 23. Dünya Enerji Kongresi için bugün İstanbul'a geldi. İstanbul'a adım atar atmaz 23. Dünya Enerji Kongresi'nin bulunduğu İstanbul Kongre Merkezi'ne giden Putin, burada bir konuşma gerçekleştirdi.

Rus Devlet Başkanı, ''Türkiye şu anda büyük projeler için zor dönemlerden geçiyor çünkü son olarak Türkiye'de darbe girişimi oldu, Türk halkını tebrik ediyorum ki durumu kontrol altına aldı. Türk halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz'' açıklamasında bulundu.

Putin, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Tüm insanların güncel enerji kaynaklarına erişimini sağlamakta ve şu an 2 milyar insan civarında erişimi yoktur. Ekonominin ve enerjinin gelişimi konusunda engelleri kaldırmak, en yoksul ülkelerindekilerin de erişimini sağlamalıyız. Şunu görüyoruz ki enerji piyasalarındaki konjonktür çok değişti. Bazıları diyor ki petrol fiyatının 2 katında düşmesinde hidro elektrik çağının başladığını ifade ediyor.

Bu kadar uzun vadeli sonuçlara şu anda gerekçe yoktur. İnsanlık gerçekten yeşil enerjiye doğru gitmektedir. Yenilenebilir enerjiye talep hızla artıyor. Birikim, akıl, elektrik ağı gibi yeni teknolojilerin kullanımı sayısında bu süreci daha da hızlandırmaktadır. Bunun yanı sıra petrol ve doğalgaz tüketimi de artaya başlıyor.

Daha önce bu kadar hızlı değildi. Geleneksel enerjilere olan talep, bu kadar Çin ve Hindistan gibi ülkelerde arttırılması nedeniyle yükselmektedir ve hayatımızın çeşitli alanlarında petrol ve doğalgazın daha fazla kullanılması nedeniyle bu talep artmaktadır. Doğalgaz piyasasının gerçekten gelişmesi anlamına gelmektedir. 10 sene sonra sıvı doğalgazın hacmi borudaki sevkiyatı aşacaktır.

Özellikle şunu hatırlatmak isterim; uluslararası enerji kurulunun takvimlerine göre 20 ya da 30 sene sonra dünyamız hala hidrokarbon talebinde e artış devam edecektir. 2020 yılına kadar petrol tüketimi yüzde 26 olacak, doğalgaz yüzde 24, bio kaynakları yüzde 10, hidro enerji yüzde 4.

2014 yılında bu tahminlerimiz var orta vadede hidro takvim ve bize bazı ipuçları göstermektedir. Bugünkü karbonhidrat arzının fazlası nereden çıktı? Son 10 yılda devam eden yüksek petrol fiyatları sayesinde buna yakın fiyatlara çekilmiştir. Kolay finansman sayesinde yeni kaynakların işletilmesine yol açmıştır. Bunun sayesinde bir dizi ithalatçı ülke kendi üretimini arttırmıştır. 

Son 25 sene boyunca uzun süre devam eden yatırımın aktivitesinin düşmesine neden oldu. Petrol çıkarmada kapital hacim yarım milyon civarında düştü. Jeolojik aramalarda düşük yatırımlardan dolayı 70 yılda en az 60 kaynak kaydedildi. Bazıları iptal edildi. Kuşkusuz olarak bu verilerin devam etmesi halinde eksik finansman kronik olacaktır. Sonuçta fazla üretim yerine enerji açığı ve fiyatlandırmada dalgalanma gelecektir. Bu hem tüketiciyi hem üreticiyi yoracaktır. Mevcut durumlarda petrol çıkarımının kısıtlanmasının en doğru yöntem olduğunu düşünüyoruz ama bu piyasa mekanizmasının bozulması anlamına gelmiyor. Rusya petrolün kısıtlanmasının yanındadır

Sibirya gücü üzerinde özellikle çalışıyoruz, deniz limanlarında ilgili alt yapı çalışmalarını yapıyoruz. Sera gaz kısıtlaması da yapıyoruz, Paris Mutabakatı çerçevesinde emisyonun hızlıca düşürülmesi konusunda çalışmalarımız sürüyor. 

Türkiye şu anda büyük projeler için zor dönemlerden geçiyor çünkü son olarak Türkiye'de darbe girişimi oldu, Türk halkını tebrik ediyorum ki durumu kontrol altına aldı. Türk halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz. "

rusya devlet başkanı vladimir putin 23.dünya enerji kongresi putin in konuşması putin 23.dünya enerji kongresi putin ne dedi putin ne zaman gelecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?