Facebook'tan iş dünyasına büyük jest: İş ağı Workplace

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, İş dünyasında kullanılması için geliştirilen olan yeni sistemi tüm dünyada duyurdu. Workplace adlı sistem sayesinde bundan böyle şirket çalışanları, daha hızlı ve daha kolay iletişim kurup profesyonel çalışmalarının takibini yapabilecekler.

Facebook'tan iş dünyasına büyük jest: İş ağı Workplace
Bu içerik 682 kez okundu.

Sosyal medyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook'un şirketi iş dünyasına müjdeyi verdi. Sosyal paylaşım ve iletişim ağı olarak yolculuğuna başlayan dev teknoloji şirketi Facebook, şirket çalışanlarının daha hızlı ve daha kolay iletişim kurup profesyonel çalışmalarının takibini yapabilecekleri sistemi Workplace'i dünya çapında duyurdu.

2 yıl önce başladı

İki yıl önce "Facebook at Work" adıyla başlayan proje, milyonlaca kullanıcısı olan devasa ağın aşina sistemlerini iş hayatına aktarmayı hedefliyor. İki yıllık gelişim süreci boyunca binden fazla küresel şirketin denediği Workplace, çalışanların eşzamanlı olarak projelere katkı sağlayıp e-posta benzeri sistemlerin yavaşlığını aşmayı hedefliyor.

Workplace'a sağlam rakipler var

Pek çok şirketi yıllardır kullandığı e-posta sisteminden vazgeçirme fikri bir yana, Workplace'in hâlihazırda köklü rakipleri var. Microsoft'un Yammer servisi ile Salesforce'un Chatter ve Slack ağları en yaygın isimler. Asana gibi alternatif ürünler de akla geliyor.

Kişisel hesabınız ile tamamen birbirinden ayrı

Workplace her ne kadar şahsi Facebook hesabınıza benzer bir sistem kullansa da şirket hesabınız ile şahsi hesabınız birbirinden tamamen ayrı, iki farklı site olacak. Bu hesabın tüm mülkiyet hakları ve kontrolü işverende olacak.

Proje sorumlusu Julien Codorniou, "Çalışanların şahsi Facebook hesaplarından tanıdık oldukları tasarımları ve iletişim yöntemlerini iş hayatına entegre edip, akışlarına gereken bilgileri aktarmayı hedefledik" diyor.

Akıllı telefon uygulaması var

Facebook'takine benzer gruplar ve sohbet sisteminin yanı sıra, çalışanlar arasında sınırsız medya ve fotoğraf paylaşımı yapmak ve görüntülü ya da sesli sohbet etmek mümkün olacak.

Akıllı telefon uygulaması veya internet sitesi üzerinden erişilebilen platforma, kullanıcılar sadece şirket e-postaları ile giriş yapabiliyor, sadece kendi şirketlerinin grup ve projelerine erişebiliyor.

Dernekler ve eğitim kurumları için ücretsiz

Evet, Facebook'un bu yeni hizmeti reklam göstermeyecek fakat ücretli olacak. Ücreti çalışan değil şirketler ödeyecek. Şirketler kendilerine uygun paketlerden birini seçecek, çalışan başına 1 - 3 $ ödeyecek. Dernekler veya eğitim kurumları ise hizmetten ücretsiz faydalanacak.

Şimdiye kadarki verilere göre Workplace'i en çok kullanan 5 ülke İngiltere, Fransa, Hindistan, Norveç ve ABD.

Proje sorumlusu Codorniou'nun hedefinde ise dünyadaki 2,5 milyar şirket çalışanı var.(Al Jazeera Türk)

workplace facebook iş ağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?