Türk-Rus ilişkilerinde yeni dönem! Neler olacak?

Düşürülen Rus uçağı sonrasında Türk-Rus ilişkilerinin uzun dönem sallantıda gitmesinin ardından iki ülkenin karşılıklı çabalarıyla ortada olan gerginliğe son verilmeye çalışıldı. Son iki ayda Putin ile Erdoğan üç defa görüştü. Bu bağlamda, 23. Dünya Enerji Zirvesi için İstanbul'a gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Enerji Zirvesi'ndeki konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Ayrıca, gelen Rus heyeti ile Türk heyeti arasında da yoğun görüşmeler yaşandı. Bu görüşmeler, iki ülke arasındaki enerjiden savunma sanayisine, tarımdan turizme kadar birçok konuyu kapsıyor. Normalleşme sürecinin tam anlamıyla gerçekleşmesi için gösterilecek çaba konusunda da mutabık kalındı. Türk-Rus ilişkilerinde artık yeni bir dönem bizi bekliyor. Bu yeni döneme giderken, yeni dönemin neler getireceği ise ayrı bir merak konusu.

Türk-Rus ilişkilerinde yeni dönem! Neler olacak?
Bu içerik 712 kez okundu.

Düşürülen Rus uçağı sonrasında Türk-Rus ilişkilerinin uzun dönem sallantıda gitmesinin ardından iki ülkenin karşılıklı çabalarıyla ortada olan gerginliğe son verilmeye çalışıldı. Son iki ayda Putin ile Erdoğan üç defa görüştü. Bu bağlamda, 23. Dünya Enerji Zirvesi için İstanbul'a gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Enerji Zirvesi'ndeki konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Ayrıca, gelen Rus heyeti ile Türk heyeti arasında da yoğun görüşmeler yaşandı. Bu görüşmeler, iki ülke arasındaki enerjiden savunma sanayisine, tarımdan turizme kadar birçok konuyu kapsıyor. Normalleşme sürecinin tam anlamıyla gerçekleşmesi için gösterilecek çaba konusunda da mutabık kalındı. Türk-Rus ilişkilerinde artık yeni bir dönem bizi bekliyor. Bu yeni döneme giderken, yeni dönemin neler getireceği ise ayrı bir merak konusu.

Birçok uzmana göre, Putin'in Türkiye ziyareti tam bir dönüm noktası. Bu ziyaretteki gerek liderler arası görüşme gerekse heyetler arasındaki görüşmeler tam anlamıyla yeni bir dönemin işaretini veriyor.

Bu görüşmeler, iki ülke arasındaki enerjiden savunma sanayisine, tarımdan turizme kadar birçok konuyu kapsıyor. Normalleşme sürecinin tam anlamıyla gerçekleşmesi için gösterilecek çaba konusunda da mutabık kalındı. 

Türk Akımı'nda imzalar atıldı

Enerji Zirvesi'nin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in ikili görüşmesi sonrasında, ülke başkanlarının huzurunda iki ülkenin enerji bakanları Türk Akımı projesi için imzaları attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Türk Akımı konusunun değerlendirmesini yaptık. Türk Akımı ile ilgili olarak da sürecin hızlandırılması konusunda da bugün az önce atılan imza ile noktayı koyduk'' derken, Rus Devlet Başkanı Putin, ''Daha önce imzalanmış olan anlaşmayı gördünüz, Türk Akımı yeni doğalgaz boru hattından bahsediyoruz. Aynı zamanda bu proje çerçevesinde işbirliğimizin geliştirilemesi kapsamında doğalgaz indirimi konusunda mutabık kaldık. Bu adımlarla ilerliyoruz'' açıklamasında bulundu.

İki hattan oluşacak proje, toplam 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak. Hatlardan biri Türkiye'ye uzanacak ve Türkiye'nin ihtiyaçları için kullanılacak. Diğer hattın ise Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıması planlanıyor. 

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali

Liderlerin ikili teması sırasında, Türkiye'nin ilk nükleer santrali olmaya aday Akkuyu Nükleer Santrali Projesi konusunda çalışmalara devam edilmesi konusunda aynı payda buluşuldu.

Türkiye açısından yeni nükleer güç anlamına gelen bu proje, aynı zaman da yeni sanayi branşlarının doğmasına da vesile olacak. Akkuyu Nükleer Santrali Projesi aynı zamanda personel yetiştirme ve teknolojiyi de kapsıyor.  Rusya'da halihazırda 200'ü aşkın Türk öğrenci eğitim alırken, gelecek günlerde nükleer güç uzmanı olacak gençler ilgili kurumlarda eğitim de görecek. Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nin gerçekleştirilmesi için 2010 yılında Rusya Federasyonu ile anlaşma imzalanmıştı. 

Ambargo uygulanan malların önü açılıyor

Düşürülen uçak sonrasında Rus Hükümeti, Türkiye'den ithal edilen bazı malların önüne kısıtlama koyarak ambargoya almıştı. İlişkilerin yeniden normalleşme aşamasına girmesiyle beraber bu ambargonun da zamanla kaldırılacağı belirtildi. Özellikle Türk narenciyesi, diğer yaş sebze ve meyve ürünleri tekrardan Rus pazarına girebilecek.

Ortak yatırım fonu

İstanbul'daki görüşmeler kapsamında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev arasında bir ortak bildiri de imzalandı. Ortak bildiri, Türk ve Rus teknik heyetlerinin çalışmalarıyla oluşturulan ve Türkiye'ye yönelik ticari ve ekonomik yaptırımlar başta olmak üzere iki ülke ticaretinin önündeki engellerin tespiti ve ortadan kaldırılması, ortak yatırım fonu oluşturulması ve ulusal paralarla ticaretin artırılması gibi önemli konuları kapsıyor. 

türkiye rusya türk rus ilişkileri türkiye rusya ilişkilerinde yeni sayfa türk akımı akkuyu nükleer enerji santrali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?