Cirque du Soleil'in ekipmanları gümrükte bekletiliyor

Kanada merkezli, gösteri sanatlarının dünyaca ünlü topluluklardan Cirque du Soleil grubunun Antalya'da planlanan; ancak FETÖ darbe girişiminin ardından grubun 'güvenlik' gerekçesiyle iptal ettiği etkinliğinin ardından İstanbul'da gösteri yapması üzerine, grubun kullandığı tüm ekipmanlara ve bu ekipmanları taşıyan kamyonlarla tırlara tedbir kararı koyuldu. Grubun kullandığı ekipmanlar ve bu ekipmanları taşıyan tırlarla kamyonlar gümrükte bekletiliyor.

Cirque du Soleil'in ekipmanları gümrükte bekletiliyor
Bu içerik 570 kez okundu.

Kanada merkezli, gösteri sanatlarının dünyaca ünlü topluluklardan Cirque du Soleil grubunun Antalya'da planlanan; ancak FETÖ darbe girişiminin ardından grubun 'güvenlik' gerekçesiyle iptal ettiği etkinliğinin ardından İstanbul'da gösteri yapması üzerine, grubun kullandığı tüm ekipmanlara ve bu ekipmanları taşıyan kamyonlarla tırlara tedbir kararı koyuldu. Grubun kullandığı ekipmanlar ve bu ekipmanları taşıyan tırlarla kamyonlar gümrükte bekletiliyor.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, EXPO Antalya 2016'da gösteri yapması için geçtiğimiz mart ayında gösteri sanatları topluluğu Cirque du Soleil ile anlaşmaya varılmıştı. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından grup, 'güvenlik' gerekçesini öne sürerek etkinliği iptal etmişti.

Organizasyon şirketi, geçtiğimiz mart ayında anlaşmaya vardığı grubun 2 milyon 250 bin avroluk ücretini peşin ödemişti. 27 Temmuz tarihinde ise Kanadalı şirket sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmiş, peşin alınan parayı da iade etmeyeceğini açıklamıştı.

Kanadalı gösteri sanatları grubu, 1-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da gösteri gerçekleştirdi. Bu gösterinin gerçekleştirilmesi üzerine, organizasyon şirketi 27 Eylül tarihinde 1. Edirne Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak grubun kullandığı ekipmanlar üzerinde tedbir kararı talep etti.

Talebi değerlendirmeye alan mahkeme, Kanadalı grubun kullandığı bütün ekipmanlar, kamyonlar ve tırlara tedbir kararı aldı. Gruba ait eşyalarla yüklü 14 kamyonun İpsala Gümrüğü'nde bekletildiği öğrenildi.

Cirque du Soleil hakkında

Cirque du Soleil (Türkçe: Güneşin Sirki), Montreal, Québec, Kanada merkezli sanat topluluğu.

Eskiden sokak sanatçısı olan Guy Laliberté ve Daniel Gauthier tarafından 1984 yılında kuruldu. 2010 itibarıyla yıllık geliri 850 milyon Kanada doları olan topluluğu doksan milyondan fazla kişi izlemiştir.

Cirque du Soleil Cirque du Soleil gösterisi Cirque du Soleil türkiye Cirque du Soleil hakkında
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?