CHP'li Levent Gök: Bahçeli bu açıklamayı boşu boşuna yapmamıştır

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin "Bahçeli'nin AKP'ye adeta ümit veren açıklamasıyla bitmiş olan bir tartışmayı başlatmasını anlamış değiliz" dedi.

CHP'li Levent Gök: Bahçeli bu açıklamayı boşu boşuna yapmamıştır
Bu içerik 525 kez okundu.
TBMM'de düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, partisi adına açıklamalarda bulundu. Gök, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin başkanlık sistemine ilişkin açıklamaları ile Başbakan Binali Yıldırım'ın yeni Anayasa paketini Meclis'e getireceklerine ilişkin açıklamasının ne anlama geldiğini sorulması üzerine "Başkanlık sistemi konusunda CHP çok nettir. Biz demokratik, parlamenter sistemin devamından ve daha kurumsallaşmasından yanayız. Bahçeli'nin AKP'ye adeta ümit veren açıklamasıyla bitmiş olan bir tartışmayı başlatmasını anlamış değiliz. Biten bu tartışmayı başlatmakta Bahçeli'nin neyi amaçladığını anlamakta güçlük çekmekteyiz. CHP parlamenter sistemin sonuna kadar sürmesi açısından elinden gelen gayret gösterecektir. Böyle bir tartışma anlamsız, yararsızdır. Türkiye'yi bu tartışmaya sürüklemek son derece yanlış ve tehlikelidir" ifadelerini kullandı.
 
"AKP ve MHP'nin bu görüşleri niçin filizlendi anlayacağız"

CHP'li Gök, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Bütün siyasetçilerin görevi anayasal sınır içinde davranmak olmalıdır. En başta uyması gereken kişi Cumhurbaşkanı’dır. Bahçeli bence başkanlık sistemi tartışmasını başlatacağına Cumhurbaşkanı’nın fiili durumları karşısında net duruş sergilemelidir. Biz her zaman Cumhurbaşkanı’nı Anayasal sınırlar içinde davet ediyoruz. AKP ve MHP'nin bu görüşleri niçin filizlendi anlayacağız. Bahçeli bu açıklamayı durup dururken yapmamıştır. Bitmiş olan bir tartışmanın başlatılması insanın aklına kapalı kapılar ardından başka pazarlıklar var mı sorusunu getiriyor. Bunu aydınlatmak MHP'ye ve Bahçeli'ye düşer"

Partili Cumhurbaşkanlığı konusundaki tavrımız aynı"

Levent Gök, AKP'nin Anayasa teklifini Meclis'e getirmesi durumda CHP'nin tavrının ne olacağına ilişkin soruya şu cevabı verdi: "Biz şu anda mini anayasa üzerine çalışmamızı yürütüyoruz. Gündemimizde başkanlık sistemi olmamıştır. Başkanlık sistemi adı altında bir çalışma olamayacağı için oturduk ne böyle tartışma içinde oluruz ne böyle bir sistemin Türkiye'de yer almasına izin veririz. Partili Cumhurbaşkanlığı konusundaki tavrımız da aynı"(dha)
levent gök chp grup başkanvekili yeni anayasa başkanlık sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?