AİHM Kışla’da intihara 20 bin Euro mahkumiyet verdi

AİHM,2003’te intihar ettiği iddia edilen astsubay Ahmet Doğan’ın ölümüne ilişkin olarak Türkiye’yi 20bin Euro ödemeye mahkum etti

AİHM Kışla’da intihara 20 bin Euro mahkumiyet verdi
Bu içerik 426 kez okundu.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, Astsubay Ahmet Doğan, Bilecik Gölpazarı’ndaki eğitim taburunda görev yapıyorken taburun bağlı olduğu 21. Bölük Komutanı Üsteğmen İ.A., iddiaya göre, izne giden erlerden kendisi ve eşi için butikten ücretsiz giysi alınmasını istemişti. Ayrıca özel aracı için çok sayıda askerden malzeme istemiş,isteklerini yerine getirmeyen erleri izne çıkarmamış, fazla nöbet tutturmuş ve şikayetlerin duyulmaması için tehdit etmişti. Erlere walkman sattığı iddia edilirken erler bu şikayetleri bölük astsubayı olan Ahmet Doğan’a bildirdi. Doğan da İ.A.ya iletti.

İddiaya göre Üsteğmen İ.A., olayın yayılmaması için astsubay Doğan’a baskı uyguladı. Astsubay Ahmet Doğan’a, ertesi sabah hazır olmasını istediği görevler verirken, bu görev için ihtiyaç duyulan erlere nöbetler yazdı. Ertesi güne yetişmeyen işlerden ötürü de Doğan’a herkesin önünde hakaret etti. Bir imzasız  mektupla Üsteğmen İ.A.’ya soruşturma açıldı.

Soruşturma için gelen heyet, mektubun Doğan tarafından gönderildiği iddiasıyla, erlere ve astsubaya baskı yaptı. Doğan intihardan bir gün önce arkadaşlarına “Bölük komutanı beni tehdit ediyor” dedi. Baskı ve hakareti kaldıramayan Doğan, 12 Kasım 2003 günü yaptığı telefon konuşmasında, “Yeter artık üstüme gelmeyin” diye bağırdı. Ardından silahıyla intihar etti.

Tahkikat Heyeti tarafından hazırlanan raporda “intihara sürükleyecek iş ortamı yaratıldığı” belirtilirken Doğan Ailesi’nin avukatı Altan Ulutaş, AİHM’e başvurarak, yaşam ve adil yargılanma hakkı ile işkence yasağının ihlal edildiği gerekçesiyle dava açtı. AİHM, davayı 6 Eylül’de karara bağladı; Türkiye’yi 20 bin Euro ödemeye mahkûm etti.

 

aihm kışla asker intiharı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?