İbrahim Kalın'dan 'Büyükelçi' açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın İsrail ile ilişkilerin 10 güne düzeleceğini açıkladı

İbrahim Kalın'dan 'Büyükelçi' açıklaması
Bu içerik 479 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın İsrail'e büyükelçi atanmasıyla ilgili "süreç devam ediyor, ismi vermeyeceğim ama o süreç tamamlandı diyebilirim. Dışişleri Bakanlığımız konuyla ilgili vakti geldiğinde gerekli açıklamayı yapacaktır. Zannediyorum bir hafta on gün içerisinde büyükelçilerin karşılıklı olarak atanması süreci de tamamlanmış olacak." ifadelerini kullandı.

6 yıl sonra yeniden

Türkiye-İsrail ilişkileri Mavi Marmara gemisiyle Gazze’ye düzenlenen insani yardım konvoyuna 31 Mayıs 2010 tarihinde uluslararası sularda İsrail kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen ve 10 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği saldırı ile olumsuz etkilenmişti. Saldırı sonrasında Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Ankara'ya çağrılmıştı. İsrail, olaydan 3 yıl sonra Türkiye'den resmi özür dilemiş ve saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemeyi kabul etmişti.

Kalı daha önce yaptığı açıklamada da şöyle demişti:

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın,  Daily Sabah gazetesi için kaleme aldığı "Orta Doğu'da Kriz Sonrası Bir Düzen Mümkün" başlıklı makalesinde müslüman ülkelerdeki çatışma ortamına ilişkin  "Müslüman ülkelerdeki, kendi kendilerine zarar veren savaş ve çatışmaları sona erdirmek ve onları dış müdahale ve manipülasyonlardan korumak için güçlü ve akıllı siyasi liderliğe ihtiyaç var." değerlendirmesinde bulundu. Kalın, Ortadoğu ve İslam dünyasında yaşanan sorunların çözümünün güçlü liderliğe bağlı olduğuna işaret etti.

 

Kaynak: CnnTurk

İsrail Türkiye - İsrail İbrahim Kalın Cumhurbaşkanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?