Görmez: 'İslam ve terörün birlikte zikredilmesi hiçbir şekilde kabul edilemez'

İstanbul'da 33 ülke ve topluluktan 120 temsilcinin katılımıyla gerçekleşen "9. Avrasya İslam Şurası" toplantısına katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, islam ve terör örgütlerinin aynı kefede değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Görmez, "Bu örgütler dini, insani ve milli duygu ve değerleri araçsallaştıran şer odaklarıdır" dedi.

Görmez: 'İslam ve terörün birlikte zikredilmesi hiçbir şekilde kabul edilemez'
Bu içerik 434 kez okundu.
İstanbul'da düzenlenen "9. Avrasya İslam Şurası" toplantısına katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in 'İslam ve terör' temalı konuşması dikkat çekti. 33 ülke ve topluluktan 120 temsilcinin katılımıyla gerçekleşen Şura, Görmez'in sonuç bildirgesini okuması ile sona erdi.

Şura, "Avrasya'da İslam'ın Geleceği ve Dini İstismar Eden Hareketler", "Avrasya'da Dini Bilgi Üreten Kurumlar", "Yeni Medya ve Din İstismarı", "Küresel Tehdit ve Şiddet Hareketi-DEAŞ", "Küresel Bir Tehdit Olarak FETÖ Hareketinin Avrasya Yansımaları" ve "Din İstismarını Önlemenin Yolları ve Çözüm Önerileri" başlıklarıyla beş oturum halinde ele alınarak gerçekleştirildi.
 
Görmez'den FETÖ değerlendirmesi
 
Şurada, FETÖ, DEAŞ gibi terör yapılarının ele alındığını aktaran Görmez, "Şura kapsamında FETÖ'nün özellikle Avrasya coğrafyasında çeyrek asırdır sistematik bir şekilde yayılması ve değişik sektörlerdeki etki gücü, dini söylemleri ve yol açtığı tahribat detaylı olarak değerlendirilmiştir. FETÖ kaynaklı Türkiye'de yaşanan acı tecrübeden hareketle şurada, Avrasya coğrafyasında karşılaşılması muhtemel benzeri tehlikelere dikkat çekilmiştir" dedi.
 
"Dini kurumlar darbeye karşı ortak bir tavır almalı"

Mehmet Görmez, Rusya'dan Kafkasya'ya, Türk Cumhuriyetlerinden Balkanlara kadar geniş bir coğrafyada hizmet veren dini kurumların, darbe girişimine karşı ortak bir tavır almasının önemine değinerek, "Avrasya İslam Şura'sı üyeleri FETÖ tarafından 15 Temmuz'da gerçekleştirilen kanlı darbe ve hain işgal girişimiyle ilgili derin teessürlerini ve üzüntülerini, bu mücadelede Aziz Türk Milletinin yanında olduklarını açıkça ifade etmişlerdir. Bu darbe girişimine yeltenenler telin edilmiş, elim ve meşru girişimde şehit olanlara Allah'tan rahmet, gazilere acil şifalar ve milletimize taziye dilekleri iletilmiştir" diye konuştu.


Görmez'den İslam ve Terör tepkisi

Görmez'in okuduğu bildiride şöyle denildi:

"Avrasya coğrafyası ülkelerinin tarihsel ve toplumsal dini müktesebatında hiçbir karşılığı olmayan El-Kaide ve DEAŞ gibi yapılar, eylemlerini temellendirirken Kur'an ve sünneti amaçları doğrultusunda çarpıtan terör örgütleridir. Bu örgütler yıllarca bu coğrafyanın geleneksel dini anlayışlarına zarar vermekle kalmamış, bu bölgeden sürekli örgütlerine insan devşirme gayretinde bulunmuşlardır.
 
"Bu örgütler dini, insani ve milli duygu ve değerleri araçsallaştıran şer odaklarıdır"
 
Bu radikal yapılar karşısında ise hoşgörü, sevgi, barış ve diyalog gibi kavramlar vasıtasıyla FETÖ, 'ılımlı İslam' takdimi ile kendilerine zemin oluşturmuştur. Bu örgütler her ne kadar söylem ve eylemlerinde birbirinin zıttı gibi gözükseler de gerçekte birbirlerini besleyen, nihai hedefleri doğrultusunda farklı yöntemler ile dini, insani ve milli duygu ve değerleri araçsallaştıran şer odaklarıdır. Böylece Müslüman toplumların birliğini, beraberliğini bozma, din eksenli ayrışma, çatışma, kargaşa ve kaos çıkartarak ülkeleri işgale hazır hale getirme girişimleri noktasında birleşmektedirler.
 
"Kendi çıkarları için İslam fıkhının onaylamayacağı birçok fetvalar vermişlerdir"
 
Bu yapılar, tevhit, tekbir, cihat, biat, cemaat, imam gibi birçok İslami kavramları bozmanın yanında kendi çıkarları için İslam fıkhının onaylamayacağı birçok fetvalar vermişlerdir. Terör ve terör yoluyla hedefe ulaşmayı meşru göstermek amacıyla intihar saldırılarına cevaz verme ve takiye amaçlı haramları helal kılma bu istismarın bariz örnekleridir. Hangi gerekçe ile olursa olsun şiddet, tedhiş ve teröre onay veren, dinin helalini haram, haramını helal kılan hiçbir fetva meşru görülemez. Özellikle Batı medyası ve maksatlı bazı çevrelerce İslam ile terörü yan yana getirme çabaları esefle müşahede edilmektedir. İslam ve terörün birlikte zikredilmesi hiçbir şekilde kabul edilemez." (dha)
mehmet görmez diyanet işleri 9. avrasya islam şurası terör islam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?