Numan Kurtulmuş'tan 'Başkanlık Sistemi' açıklaması!

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başkanlık sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin etkin bir yönetim biçimine ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, "Başkanlık sisteminin, Türkiye'nin daha etkin bir yönetime kavuşması bakımından doğru olacağı kanaatindeyiz" dedi.

Numan Kurtulmuş'tan 'Başkanlık Sistemi' açıklaması!
Bu içerik 316 kez okundu.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversites'nin 2016-2017 akademik yılı açılış dersine katıldı. Yeni yılın ilk dersini veren Kurtulmuş, program sonunda gazetecilerin başkanlık sistemiyle ilgili bir sorusu üzerine değerlendirmede bulundu.
 
"Başkanlık sistemi Turgut Özal'dan beri tartışılıyor"
 
Başkanlık sisteminin Türkiye'de 12 Eylül döneminden itibaren, rahmetli Turgut Özal'dan itibaren tartışıldığını belirten Kurtulmuş, "Zaman zaman Türkiye'nin gündemine giren, zaman zaman da gündemden kalkan bir meseledir. Türkiye'nin geldiği noktada bizim temel iddiamız, Türkiye'nin etkin bir yönetim modeline ihtiyacı olduğudur. Özellikle bundan sonraki süreçte Türkiye'nin daha hızlı ve etkin bir şekilde karar alabilmesi ve yoluna devam edebilmesi için doğrudan doğruya halk tarafından seçilmiş ve halk tarafından denetlenme mekanizmaları da kontrol mekanizmaları da anayasada iyi bir şekilde belirlenmiş olan bir başkanlık sisteminin, Türkiye'nin daha etkin bir yönetime kavuşması bakımından doğru olacağı kanaatindeyiz. AK Parti olarak, hükümet olarak bu kanaatimizi başından beri çeşitli vesileler ile ifade ediyoruz. Ancak biz başkanlık meselesini, Türkiye'nin geleceği içerisinde ele alınması gereken konulardan, bir bütünün, bir parçası olarak görüyoruz" dedi.
 
"Yeni bir anayasaya ihtiyaç var"

"Sadece başkanlık meselesi değil, Türkiye'de yeni bir anayasaya ihtiyaç var" diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Türkiye'de Meclis iç tüzüğünün değiştirilmesine ihtiyaç var. Türkiye'de yargı sisteminin, kamu yönetiminin yeniden reforme edilmesine ihtiyacı var. 'Türkiye'de asker sivil ilişkilerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine ihtiyaç var' diye yıllardır söylüyoruz. Bunların bir kısmı yapılıyor. Mesela, 15 Temmuz darbesinden sonra sivil asker ilişkilerinin yeniden yapılanması ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeniden şekillenmesiyle ilgili olarak çok önemli tarihi adımlar atıldı. Anayasa değişikliğiyle ilgili çalışmalar sürdürülüyor. Yine meclisin iç tüzüğüyle ilgili çalışmalar mecliste en azından görüşmeler düzeyinde devam ediyor. Türkiye'de bundan sonraki süreçlerde daha ileriye gidebilmesi için daha demokratik sisteme kavuşması lazım. Daha yeni bir etkin bir yönetim modeline ihtiyaç var. Bu daha yeni etkin yönetim modelinin bir parçası olarak önemli unsurlarından birisi olarak başkanlık sistemini görüyoruz.
 
"Kararı verecek olan nihayetinde Türkiye Büyük Millet Meclisi"
 
Başkanlık sisteminin konuşulmasının ve gerçekleştirilmesinin bugünün Türkiye gerçeklerine çok uygun olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonraki süreçlerde de Türkiye'nin hızlı bir şekilde yol alması içinde büyük bir motivasyon sağlayacağını ve ivme kazandıracağını düşünüyoruz. Bu tartışılmalıdır. Kararı verecek olan nihayetinde Türkiye Büyük Millet Meclisi. Başkanlık sistemi meclise gelirse, karar verecek olan meclisteki seçilmiş milletvekilleridir. 365'i bulursak olur, bulmazsa 330'u bulur millete gider. Sonrası her halükarda milletin karar vereceği bir konudur. Siyasiler olarak biz görüşlerimizi söyleriz. Partiler olarak bu konudaki yaklaşımlarımızı milletimizle paylaşırız. Söz ve kararda milletindir. Sonunda millet ne derse o olur. Milletin söylediği başımızın üstünde. Biz hiçbir şekilde milletin söylediğinin üstünde bir cümle laf söylemeyiz."(dha)
numan kurtulmuş başbakan yardımcısı başkanlık sistemi yeni anayasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suudi Arabistan'dan kontenjan haberi geldi
Suudi Arabistan'dan kontenjan haberi geldi
Bozdağ'ın konuşmasına izin vermeyen binada bomba alarmı!
Bozdağ'ın konuşmasına izin vermeyen binada bomba alarmı!