Haldun Taner büstünün parçalanmasına tepkiler büyüyor

Kadıköy Mühürdar'da bulunan Haldun Taner büstünün parçalanmasına sosyal medyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Yapılan saygısızlığın ardından Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nden ve Altkat Sanat Tiyatrosu'ndan açıklama geldi.

Haldun Taner büstünün parçalanmasına tepkiler büyüyor
Bu içerik 676 kez okundu.

Kadıköy Mühürdar'da bulunan Haldun Taner büstünün parçalanmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Yaşanan çirkin saldırının ardından Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve Altkat Sanat Tiyatrosu'ndan konuya dair açıklama yapıldı. 

Nazım Hikmet Kültür Merkezi tarafından yapılan açıklama şöyle:

"İçine tükürdüler, ucube dediler, kırdılar, kaldırdılar... Sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz! Kadıköy Mühürdar'da bulunan Haldun Taner büstünün saldırıya uğradığını öğrenmiş bulunuyoruz. Saldırı hangi el tarafından gerçekleştirilmiş olursa olsun, ardında yatan zihniyeti tanıyoruz. Yakın zamanda İzmir'de bulunan "Müzisyen" heykelinin ardı ardına saldırıya uğradığını ve saldırganın serbest bırakıldığını hatırlarsak, yıllardır Kadıköy'de bizleri selamlayan ve bugün saldırıya uğrayan Haldun Taner büstünü parçalayan kişi ya da kişilerin nereden beslendiklerini de rahatça görebiliriz. İsmi Kadıköy ile özdeşleşen ve yarattığı eserler ile Türkiye tiyatrosuna önemli katkılar koyan Haldun Taner'in büstünün yıllardır olduğu yere yeniden konulmasını talep ediyor ve meselenin takipçisi olduğumuzu duyuruyoruz! "

Altkat Sanat Tiyatrosu tarafndan yapılan açıklama:

"Türkiye tiyatrosuna onlarca oyun kazandırmış bunun yanında öykücülüğüyle de edebiyat alanına yön vermiş Haldun Taner bir anlamda Kadıköy’le özdeşleşmiş bir sanatçıdır. Kabare alanında da oyunlar üretmiş olan sanatçımızın Kadıköy Mühürdar’da bulunan büstüne saldırıda bulunulması basit bir vandallıktan öte, bu ülkenin yetiştirdiği ilerici bir aydınına saldırıdan başka bir anlam ifade etmez. Bu saldırıyı her kim yapmışsa yapsın aydınlık değerlere bir saldırı anlamını taşır. Cehaletin sürekli körüklendiği böyle bir ortamda Haldun Taner’e sahip çıkmak insani olana da sahip çıkmak demektir. Bu saldırıyı kim-kimler yapmış olursa olsun kınıyoruz. Ve Haldun Taner büstünü yeniden olduğu yerde görmek istiyoruz."

haldun taner kadıköy mühürdar nazım hikmet kültür merkezi altkat sanat tiyatrosu haldun taner büstünü parçaladılar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?