Milli Savunma Bakanı'ndan Musul ve Rakka operasyonları uyarısı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Musul ve Rakka operasyonlarına yönelik olarak, ''Görüşmelerde PKK/PYD unsurlarının dışlanması, Haşdi Şabi denilen Şii milislerinin Musul harekatına katılmaması durumunda Türkiye olarak biz bu harekatın başarısı için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Bunu müttefiklerimizin bilmesi lazım'' dedi.

Milli Savunma Bakanı'ndan Musul ve Rakka operasyonları uyarısı
Bu içerik 556 kez okundu.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Musul ve Rakka operasyonlarına yönelik olarak, ''Görüşmelerde PKK/PYD unsurlarının dışlanması, Haşdi Şabi denilen Şii milislerinin Musul harekatına katılmaması durumunda Türkiye olarak biz bu harekatın başarısı için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Bunu müttefiklerimizin bilmesi lazım'' dedi.

AK Parti Kocaeli İl Teşkilatı'nın kuruluşunun 15. yıl dönümü etkinliklerine katılan Işık, burada önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Işık, Rakka ve Musul operasyonlarına yönelik hazırlıklarının devam ettiğini belirtirken, ''Hiç kimsenin Musul'la ilgili yanlış hesap yapma lüksü yok. 2000'li yılların başında yapılan yanlışın bedeli bugün ağır bir şekilde ödeniyor. Bugün yapılacak bir yanlış, bölgenin yine on yıllarca istikrarsızlık içinde kalmasına sebep olabilir. Bunun için başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere diyoruz ki gerek Musul'da gerek Rakka'da operasyonu kesinlikle PKK/PYD unsurlarıyla yapmayın'' açıklamasında bulundu.

Işık, açıklamalarına şöyle devam etti:

''Hiç kimsenin Musul'la ilgili yanlış hesap yapma lüksü yok. 2000'li yılların başında yapılan yanlışın bedeli bugün ağır bir şekilde ödeniyor. Bugün yapılacak bir yanlış, bölgenin yine on yıllarca istikrarsızlık içinde kalmasına sebep olabilir. Bunun için başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere diyoruz ki gerek Musul'da gerek Rakka'da operasyonu kesinlikle PKK/PYD unsurlarıyla yapmayın. PKK/PYD unsurlarını oralara sokarsanız oraların asıl toprak sahipleriyle yıllar süren bir çatışmanın fitilini ateşlersiniz. Bu da bölgenin uzun süre istikrarsız olması demektir. 'Efendim başka alternatif mi var?' diyorlardı, Fırat Kalkanı Harekatı, eğer Özgür Suriye Ordusuna gerekli destek verilirse aslında PYD'ye de başka bölge dışı güçlere gerek kalmadan bu operasyonun rahatlıkla yapılabileceğini ortaya koydu, bu konudaki Amerikan tezi tamamen çöktü.

Eğer DEAŞ'a karşı bölgenin kendi insanıyla operasyon yaparsanız burada ne Şii milisler ne de PKK/PYD'yi kullanmadan o bölgenin insanlarını, oradaki Peşmerge'yi, oradaki yerel unsurları kullanırsanız hem DEAŞ'ı temizlemiş oluruz bölgeden, hem de bölgede kalıcı bir istikrarın kapısını açmış oluruz. Eğer bunu yapmazsanız, 'Biz Musul'un demografik yapısını değiştireceğiz' gibi bir anlayışla devam ederseniz o zaman bölgede çok ciddi bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalma riskimiz var.

Bu 1 milyona yakın insan, Musul'dan ve etrafından çıkarsa ve bunlar Irak topraklarında iskan edilemezse gelecekleri yer Türkiye'dir. Hiç kimse İran'a gitmez, hiç kimse başka bir ülkeye gitmez. Bunların geleceği yer Türkiye'dir. 3 milyonun üzerinde muhaciri şu anda misafir eden bir Türkiye var. 1 milyon ilave gelirse bunun yükünü Türkiye nasıl kaldıracak? Bunu sadece Türkiye'nin değil başta Amerika olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinin de ciddi şekilde değerlendirmesi gerekiyor. 10 bin tane, 20 bin tane mülteci gittiği zaman Avrupa'nın siyasi kimyasının bozuluyor. Türkiye 3 milyon insanı misafir ediyor. Burada Avrupa'nın Türkiye'nin bu noktadaki tezlerine destek vermesi lazım.

Görüşmelerde PKK/PYD unsurlarının dışlanması, Haşdi Şabi denilen Şii milislerinin Musul harekatına katılmaması durumunda Türkiye olarak biz bu harekatın başarısı için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Bunu müttefiklerimizin bilmesi lazım. Aynı şekilde Rakka operasyonunda da kesinlikle PKK/PYD unsurlarının kullanılması değil, Özgür Suriye Ordusu'nun kullanılması ve o bölge insanının bu harekatı yapması bölgenin gelecekteki esenliği için selameti için kaçınılmaz.

Elbette içinde bulunduğumuz ittifaklara büyük önem veriyoruz, elbette dost ülkelerimizin dostluğuna büyük önem veriyoruz, müttefiklerimizin müttefikliklerine büyük önem veriyoruz ama dostluklarına önem verdiğimiz ülkelerden dostluk bekleme hakkımızın olduğunu da ifade ediyoruz. Hem Türkiye'yi müttefik görüp hem de 'Biz bölgedeki PYD'yi silahlandıracağız' demenin dostlukla bağdaşır hiçbir yönü yoktur. Bu konu özellikle PYD'ye silah temin edenler tarafından mutlaka ama mutlaka tekrar değerlendirilmelidir. Şunu çok iyi biliyoruz; PYD'yi yöneten de PKK'nın üst kadrosudur. PKK demek PYD demektir, PYD demek PKK demektir. Türkiye'nin terör örgütü olarak tanımladığı Amerika Birleşik Devletleri'nin terör örgütü olarak tanımladığı örgütün başka bir versiyonunu terör örgütü olarak tanımlamamak bizim açımızdan dürüstlükle bağdaşan bir durum değildir. İnşallah müttefiklerimiz bu konudaki Türkiye'nin kararlılığını ve bu noktadaki Türkiye'nin duruşunu iyi anlarlar, vakit geç olmadan bu konuyla ilgili gerekli tedbirleri alırlar.''

milli savunma bakanı fikri ışık pkk pyd musul rakka daeş ışid şii milisler özgür suriye ordusu rakka operasyonu musul operasyonu fırat kalkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?