Orhan Pamuk: 'Obama'nın Mısır'da başını öbür tarafa çevirmesi Türkiye'deki darbe girişimin önünü açtı'

Nobel Edebiyat Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine giden sürecin ilk olarak Mısır'daki Sisi darbesine karşı Obama'nın aldığı tavırda başladığını söylerken, ''Sisi, birkaç gün içinde askeri darbe yapacağını neredeyse açıkça ilan etti. Beni en çok hayal kırıklığına uğratanlardan biri ABD Başkanı Barack Obama oldu. Başını öbür tarafa çevirdi. Muhtemelen askeri darbelere gösterilen bu tolerans, Türkiye’deki darbe girişiminin de önünü açtı'' dedi.

Orhan Pamuk: 'Obama'nın Mısır'da başını öbür tarafa çevirmesi Türkiye'deki darbe girişimin önünü açtı'
Bu içerik 824 kez okundu.

Nobel Edebiyat Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine giden sürecin ilk olarak Mısır'daki Sisi darbesine karşı Obama'nın aldığı tavırda başladığını söylerken, ''Sisi, birkaç gün içinde askeri darbe yapacağını neredeyse açıkça ilan etti. Beni en çok hayal kırıklığına uğratanlardan biri ABD Başkanı Barack Obama oldu. Başını öbür tarafa çevirdi. Muhtemelen askeri darbelere gösterilen bu tolerans, Türkiye’deki darbe girişiminin de önünü açtı'' dedi.

İngiliz BBC'yle söyleyişi gerçekleştiren Orhan Pamuk, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin olarak Batı ülkelerinin aldığı tutumu eleştirdi. Pamuk, “Bu insanlığı görmemek büyük bir hata olur. İnsanlar tanklara karşı cesurca sokağa çıktı. Batılı siyasi liderlerin bu insanlığa dikkat çekmemesi bir hataydı. Ve insanların cesur bir biçimde demokrasiyi koruduğu bu çok kırılgan ve dramatik anı ele almadan bir diyalog başlatamazsınız” ifadesini kullandı. Hükümetin darbe girişimi sonrası uygulamalarını da eleştiren Pamuk, “Başarısız darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeler, aslında demokrasinin örneklerine uymadı. Türkiye’deki en iyi yazarlardan bazıları – ki onlardan bazıları benim arkadaşlarım, bazılarını uzun yıllardır okuyorum, birçoğu 40 yıl boyu Türkiye’de kanaat önderliği yaptı, yazarlar, romancılar, Türkiye kamuoyunun kalbinde bulunan insanlar – şu an cezaevinde. Bu kabul edilebilir değil. Bu, demokrasi değil” ifadelerini kullandı. 

Pamuk, “Bu durumun gelecekte bir şekilde çözülebileceğinden umutlu musunuz” şeklindeki soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Batılı olmayan ülkelere demokrasi gelmesini savunan Batılı siyasi liderlerin, onların hareketlerinden kuşkulu olduklarına dair gerçek beni endişelendiriyor. Bu ülkelere demokrasi geldiğinde insanlar Batı yanlısı olmayan partilere oy veriyorlar.   Mısır’da 2013 yılında böyle oldu. (Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el) Sisi, birkaç gün içinde askeri darbe yapacağını neredeyse açıkça ilan etti. Beni en çok hayal kırıklığına uğratanlardan biri saygı duyduğum (ABD Başkanı Barack) Obama oldu. Başını öbür tarafa çevirdi. Muhtemelen askeri darbelere gösterilen bu tolerans, Türkiye’deki darbe girişiminin de önünü açtı. Demokrasiyi, insanlar Batı yanlısı partilere oy vermese bile kabul etmeliyiz.” 

Orhan Pamuk hakkında

Ferit Orhan Pamuk (d. 7 Haziran 1952, İstanbul), Türk yazar. Birçok başka edebiyat ödülünün yanı sıra 2006 yılında Nobel Ödülünü kazanarak bu ödülü alan en genç kişilerden biri olmuştur. Kitapları altmış üç dile çevrildi, yüzü aşkın ülkede yayımlandı ve 13 milyon baskı yaptı. 2006 yılında TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçilen Pamuk, Nobel ödülünü alan ilk Türk vatandaşıdır.

Bir süre Taraf gazetesinde makaleler de yazmıştır.

Orhan Pamuk yazarlığa 1974 yılında başladı. 1979 yılında ilk romanı olan "Karanlık ve Işık" ile katıldığı Milliyet Roman Yarışmasında birincilik ödülünü Mehmet Eroğlu ile paylaştı. Bu romanı 1982 yılında Cevdet Bey ve Oğulları adıyla yayımlandı. 1983 yılında bu kitapla Orhan Kemal Roman Ödülüne layık görüldü.

Pamuk'un daha sonra yazdığı kitaplar da çok sayıda ödül kazandı. İkinci romanı olan Sessiz Ev 1984 yılında Madaralı Roman Ödülünü kazandı. Bu romanın Fransızca tercümesi de 1991 yılında Prix de la Découverte Européenne ödülüne hak kazandı. 1985 yılında yayımlanan tarihi romanı Beyaz Kale ile 1990 yılında ABD'de Independent Award for Foreign Fiction ödülünü kazandı ve yurt dışında tanınmaya başlandı. Orhan Pamuk, 2002 yılında yayımlanan Kar kitabını, Türkiye'nin etnik ve politik meseleleri üzerine kurulu bir politik roman olarak tanımlamaktadır. Kar romanı Amerika Birleşik Devletleri'nde 2004 yılında "yılın en iyi 10 kitabından biri" olarak gösterilmiştir. Yıllar geçtikçe Orhan Pamuk'un Türkiye dışındaki ünü artmaya devam etti. 1998 yılında yayımlanan Benim Adım Kırmızı 24 dile çevrildi ve 2003 yılında İrlanda'nın ünlü International IMPAC Dublin Literary Award ödülünü kazandı.

Romanlarının dışında, yazılarından ve söyleşilerinden seçmelerin ve bir hikâyesinin yer aldığı Öteki Renkler (1999) ve Ömer Kavur'un yönettiği Gizli Yüz adlı filmin senaryosu (1992) vardır. Bu senaryo, 1990 yılında yayımladığı Kara Kitap romanındaki bir bölümden yola çıkılarak yazılmıştır.

Orhan Pamuk ABD'de yayımlanan Time dergisinin 8 Mayıs 2006 tarihli sayısının "Time 100: Dünyamızı Biçimlendiren Kişiler" başlıklı kapak yazısında tanıtılan 100 kişiden biri oldu. 2007 Mayıs'ında yapılan 60. Cannes Film Festivali'nde jüri üyeliği yapmıştır

orhan pamuk 15 temmuz darbe girişimi bbc sisi obama recep tayyip erdoğan orhan pamuk hakkında
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?