Yurtlarda psikolojik destek alamayan gençler intiharı tercih ediyor

Ankara'da yalnızca 20 gün içerisinde yurttan ayrılan 4 genç intihar ederek hayatına son verdi. Artan intihar vakaları üzerine yetiştirme yurtlarında yetişen bir grup genç tarafından kurulan Hayat Sende Derneği intiharlarının önlenmesi için kampanya başlattı.

Yurtlarda psikolojik destek alamayan gençler intiharı tercih ediyor
Bu içerik 2019 kez okundu.

Ankara'da yalnızca 20 gün içerisinde yurttan ayrılan 4 genç intihar ederek hayatına son verdi. Artan intihar vakaları üzerine yetiştirme yurtlarında yetişen bir grup genç tarafından kurulan Hayat Sende Derneği intiharlarının önlenmesi için kampanya başlattı.  

Ailesi teröristler tarafından öldürüldü
3 Ekim 2016 Pazartesi günü Bilim, Sanayi ve Teknolji Bakanlığı'nın 10. katından atlayarak hayatına son veren 24 yaşındaki  Muharrem Korkmaz'ın aiesi, 1993 yılında Bingöl'de teröristler tarafından öldürüldü. Olaydan sonra 4 kardeşiyle farklı yurtlara gönderilen Korkmaz'ın son 1 yıldır intiharını planladığı öğrenildi. 

"İntihardan bir gün önce evlilik teklifi"
Kendisi gibi yurtta yetişen arkadaşı Metin Doğukan, Korkmaz'ın intihardan 1 hafta önce kendisine, "Kimse bizi anlamıyor. İşimiz var, para kazanıyoruz diye her şey yolunda sanıyorlar. Yurttan kimse arayıp sormuyor. Kimsenin umurunda değiliz. Ölsek arkamızdan ağlayacak kimse yok. O yüzden benim gidişimde rahat olacak" dediğini söyledi. Korkmaz'ın intiharından sonra kız arkadaşına evlilik teklifi ettiğini öğrenen Doğukan, Hafta sonu bir tekne kiralamış İstanbul'da. Büyük bir sürpriz yapmış ve evlilik teklifi etmiş. Kız arkadaşına 'Biliyor musun ölmeden önce yapmak istediğim son şey buydu' demiş ve gece Ankara'ya dönmek için yola çıkmış" diye konuştu.

"Kimsesiz olmak yaşamayı zorlaştırıyor
Korkmaz'ın son nefesini kucağında verdiğini söyleyen Doğukan sözlerine şöyle devam etti: "Muharrem o sabah ayakkabıcıya gitmiş. Daha sonra berbere giderek 'Bugün çok yakışıklı olmam gerekiyor' demiş. Daha sonra 5. katta çalıştığı bakanlığın 10. katına çıkmış ve arkadaşına biraz yalnız kalmak istiyorum demiş. Ben onu pencereden gördüm, aşağıdakiler ikna etmeye çalıştı ama o sadece el sallayarak kendini aşağıya bıraktı. Düşerken hiç çırpınmadı ve bağırmadı. Kimsesiz olmak, kimsenin sizi düşünmediğini bilmek yaşamanızı zorlaştırıyor. Muharrem gibi sayısız genç çözümü intiharda buluyor."

Kendini astı
İntihar eden bir diğer kişi de Sibel Korucu. 18 yaşına kadar Van'da yetiştirme yurdunda büyüyen Korucu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda çalışmaya başladı. Kendisinin kimse için önemli olmadığını ve çocukluğuna dair hiçbir şey hatırlamadığını sıkça çevresinde dile getiren Korucu 3 Ekim'de evinde kendini asmış şekilde bulundu. 

9'uncu kattan atladı
Yetiştirme yurdunda büyüyen 31 yaşındaki Tarık Şahin İşcanlı ise Hazine Müsteşarlığı’nda memur olarak çalışıyordu. İşcanlı 12 Eylül'de 9. katta olan evinin penceresinden atlayarak hayatına son verdi. İntihar eden gençlerden bir diğeri ise emniyet görevlisi bir memur olduğundan dolayı kimliğinin gizli tutulması tercih ediliyor. 

İntiharlara ilişkin istatistik yok
Uluslarası alanda alınan istatistiklere göre yuva ve yurtlardan ayrılan bireylerin yüzde 10'u intihara sürükleniyor. Türkiye'de ise korumadan ayrılan bireylere ilişkin istatistikler yok. intiharların son bulması için kampanya başlatan Hayat Sende Derneği başkanı Abdullah Oskay, "Kuruma çok sayıda intihar haberi geliyor ve bakanlığın çalışması bu konuda yetersiz kalıyor" dedi. 

Fotoğraflarda kendilerini tanımıyorlar
Yalnızca son 20 günde 4 kişinin intihar ettiğini söyleyen Oskay, yuvalarda yaptıkları bir çalışmada 4 yaşındaki bir çocuğun kendi fotoğrafını gördüğünde tanıyamadığını ancak arkadaşının fotoğrafını gösterdiklerinde onu tanıdığını ve kendi akslerini görmeden büyüdüklerini ifade etti. Oskay sözlerine şu şekilde devam etti: Yuva ve yurtlarda yetişen bireylere ilişkin ayrımca söylem ve eylemlerden kaçınılmasını çok istiyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da Bakım Sonrası Rehberlik Hizmetleri Birimlerini kurması ve gerekli sayı ve nitelikte personeli istihdam etmesi çok önemli."

Kaynak: Vatan

abdullah oskay yurt intiharları son bulsun yetiştirme yurdu intihar hayat sende derneği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?