Halk IŞID'e Direniyor

ABD ve Peşmerge güçlerce yönetilen operasyon ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Halk IŞID'e Direniyor
Bu içerik 432 kez okundu.

Musul Operasyonu ile ilgili bir sıcak açıklama da Irak Türkmen Cephesi Başkanı’ndan geldi. Başkan Erşat Salihi Musul halkının da direniş gösterdiğini belirtirken, örgütün hemen hemen çatışmadan bölgeden ayrıldığını belirtti.

Türkiye’nin eğittiği 2 bin silahlı güçle beraber ABD ve Peşmerge güçlerinin düzenlediği Musul Operasyonu ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor.

Operasyonun gerçekleştiği Musul kent merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alan Başika Cephesi'ndeki Peşmerge Komutanı Ömer Hüseyin yaptığı açıklamada, ''Başika'da konuşlanan ABD'li askerler, bölgeye geldikten sonra ilk defa IŞİD hedeflerini obüs atışlarıyla vurdu. ABD'li askerler, obüs atışlarıya kent merkezine yakın hedefleri vurmaya devam edecek. IŞİD hedeflerinin obüs atışlarıyla vurulmasından hemen sonra, uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının da militanların konuşlandığı bölgeleri bombaladı'' ifadelerini kullandı.

Koalisyon güçlerinin bombalamasını ardından, IŞİD'li teröristlerin uçakların görüş açılarını engellemek için lastik yakmaya başladığını ifade eden Hüseyin, kent çevresine kazılan hendeklere doldurulan ham petrolün de yakılmaya başlandığını söyledi.

Rudaw'a konuşan Irak Terörle Mücade Birlikleri Komutanı Korgeneral Abdulgani Esadi, "Her şey bu gece veya yarın tamamlanmış olacak. Son bir gece kaldı" dedi.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, başlayan Musul operasyonunda Türk güçlerinin durumunun ne olacağına ilişkin soruya, "Irak hükümeti, Türk güçlerinin Musul'u kurtarma operasyonuna katılmasına izin vermeyecektir. Irak topraklarını ihlal eden tek güç Türkiye'dir'' dedi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: "Musul operasyonu Irak Başbakanı Haydar el İbadi duyurduğunda başlayacaktır. Bu duyurudan önce ortaya atılan her şey, vaktinden önce erken yapılmış açıklamalardır."

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da söz konusu bilgilerin doğru olmadığını kaydetti.

 

 

Kaynak:NTV

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?