Musul Harekatı başladı!

İslami terör örgütü İŞİD'in işgalinde bulunan Musul'u geri almak için aylardır üzerinde çalışılan operasyon bu sabah Irak ordusu tarafından başlatıldı. Harekata dair açıklama yapan Irak Başbakanı Haydar El Abadi, 7 köyde kontolü ele geçirdiklerini duyurdu.

Musul Harekatı başladı!
Bu içerik 583 kez okundu.
İslami terör örgütü İŞİD'İN işgalinde bulunan Musul'un IŞİD'ten geri alınması için aylardır hazırlığı yapılan operasyon, bugün sabaha karşı başlatıldı. Irak Başbakanı Haydar El Abadi'nin açıklaması ile başlayan operasyonda, Peşmergelerin Hazır cephesinden kente doğru ilerlemeye başladığı, 7 köyde kontrolü ele geçirdikleri belirtildi.
 Üs olarak Zertek Dağı, Başika ve Hazır cephelerini kullanıyor
Musul'a bir çok cepheden top ataşları yapılırken, Hazır cephesinden ilerleyen Peşmerge güçlerine bomba yüklü araçlarla saldırmak isteyen IŞİD'li teröristleri, koalisyon uçakları havadan imha etti. Operasyona karadan katılan Peşmerge güçleri üs olarak Zertek Dağı, Başika ve Hazır cephelerini kullanırken, Irak ordusunun ise operasyonun koordinasyonunu Geyyare Havaalanında yürüttüğü öğrenildi. Musul'un IŞİD'ten kurtarılması için karadan Irak ordusu ve Irak Kürt yönetimine bağlı Peşmerge güçlerinin aylardır hazırlığını sürdürdüğü operasyon, sabaha karşı başladı. Irak Başbakanı Haydar El Abadi'nin açıklaması ile operasyonun başladığı resmi olarak duyurulurken, dünden beri Koalisyon uçaklarının havadan Musul'daki IŞİD hedeflerini bombaladıkları ve IŞİD'in ise, hava saldırılarından korunmak ve görüntü alınmasını engellemek için petrol dolu hendekleri yakmaya devam ettiği görüldü. 
 
İŞİD perşmerge konvoylarını bombalı araçlarla durdurmaya çalışıyor

Koalisyon uçakları Musul'daki IŞİD mevzi ve hedeflerini havadan bombalarken, karadan Peşmerge güçlerinin ise, Hazır ve Zertek Dağı bölgesinden sabah saatlerinde karadan Musul'a doğru ilerlemeye başladıkları görüldü. Peşmergenin ilerlemesi ile birlikte şiddetli çatışmalar yaşanırken, IŞİD'in Peşmerge konvoylarını bomba yüklü zırhlı araçlar ile durdurmaya çalıştığı öğrenildi.

Musul'da şiddetli çatışma

Musul'un Hazır Cephesi'nde bomba yüklü araçlarla saldırıya geçen IŞİD'liler, koalisyona ait savaş uçakları ve Peşmerge tarafından imha edildi. 1 bombalı araç Peşmergenin attığı katyuşu füzesi ile imha edilirken, Küçük Bedene köyünde, Peşmerge konvoyuna doğru ilerleyen bomba yüklü ve zırhlı olan 8 araç ise koalisyon uçaklarınca havadan bombalanarak imha edildi. Hazır Cephesi'nden Peşmerge güçlerinin Basehre köyünde kontrolü sağladığı ve Şeyh Amir ve Büyük Bedene köylerinin çevrelerini de sardığını aktardı. Söz konusu köylerde şiddetli çatışmalar yaşanırken, operasyonun Hazır cephesinde belirlenen şekilde devam ettiği belirtildi. 

7 köy İŞİD'den alındı

Erbil ile Musul arasında bulunan Hazır cephesinden sabah erken saatlerde Musul'a doğru ilerleyen peşmerge güçleri, Basehre köyü dışında Tercele, Basgrdan, Şeyh Emir, Keberli, Büyük Bedene ve Küçük Bedene'de de kontrolü sağladı.

 Geyyara Hava Üssü merkez
 
Musul operasyonuna karadan katılan Peşmerge güçleri daha çok Zertek Dağı, Başika ve Hazır Cephelerini üs olarak kullanıp buralardan ilerleyişini sürdürürken, Irak ordusunun ise, Musul'un güneyinde yer alan Geyyare ilçesindeki askeri havaalanını üs olarak kullandıkları belirtildi. Operasyon başlamadan önce son toplantıyı üste yapan Irak'lı komutanlar, kendi birliklerini buradan yönetirken, Geyyara üssünün hem hava operasyonları, hem de lojistik üs olarak kullanıldığı belirtildi. Amerika'nın 101'inci Hava İndirme Tümeni Komutanı General Gary Volesky'nin de bulunduğu üsse, dün Bedir Tugayı komutanı Hadi al-Amiri'nin de helikopter ile geldiği ve operasyonu buradan yönlendirdiği belirtiliyor.

ABD askerlerinden Zertek Dağı'nda inceleme

Musul operasyonu başlarken, operasyona daha önce danışmanlık hizmeti sunacakları belirtilen ABD askerlerinden bir grup, Zertek Dağına geldi. ABD'li 6 asker, havan ve Katyuşa füzelerinin bulunduğu mevzilere gelerek burada bir süre inceleme yaptı. ABD askerlerinin özellikle kritik noktalara yapılacak olan hava saldırıları için hedef belirleme ve koordinat verme işlerini kolaylaştırdıkları öğrenildi. 
 
Kent üzerine uçuşlar durdu

Musul'da bugün yine yakılan petrol dolu hendekler nedeniyle görüntü alınamazken, kent üzerinde yapılan uçuşların durduğu gözlendi. Peşmergenin özel kuvvetleri olan Zerevani güçlerinin ilerleyen saatlerde Hamdaniye bölgesine doğru ilerlemeleri bekleniyor.(DHA)
MUSUL IRAK İŞİD MUSUL HAREKATI MUSUL HAREKATI BAŞLADI ABD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?