BM'den mültecilere yardım sözü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani İşler ve Acil Durum Koordinatörü Stephen O'Brien, Musul Harekatı'na yönelik yaptığı açıklamada "Askeri operasyon ile yerlerinden edilmiş sivilleri desteklemek için, insani yardım partnerlerimiz ellerinden geleni yapacak" dedi.

BM'den mültecilere yardım sözü
Bu içerik 430 kez okundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani İşler ve Acil Durum Koordinatörü Stephen O'Brien,günlerdir siyasilerin gündeminden düşmeyen Musul operasyonuna ilişkin ardından yaptığı açıklamada, “Musul’da yaşayan 1,5 milyon insanın güvenliğinden derin endişe duyduklarını” belirtti.

"İki taraflı ateş siviller için risk"

O'Brien, resmi internet sitesinden yaptığuı yazılı açıklamada İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak’ın Musul kentinden çıkarılması için yapılan askeri operasyonunda, sivillerin, iki tarafın keskin nişancılarının ateşi arasında kalma riski olduğuna dikkat çekilirken, “Onbinlerce Iraklı, kuşatma altındaki kentte ‘canlı kalkan’ olarak kullanılabilir. Binlerce kişi, cepheler arasında sıkışmaya zorlanmış olabilir. En kötü senaryoda, bir milyon insan evlerini terk etmeye zorlanabilir." denildi.

BM'den mültecilere yardım sözü 

Stephen O'Brien, savaşan taraflara, sivilleri korumaya yönelik uluslararası hukuka uymaları için çağrı yaptı. Söz konusu açıklamada; 

“Sivil halkın ihtiyacı olan yardıma ulaşmasını sağlamak yükümlülüğü altındasınız. Hiçbir şey daha önemli değil. Askeri operasyon ile yerlerinden edilmiş sivilleri desteklemek için, insani yardım partnerlerimiz ellerinden geleni yapacak. Kamplardaki insanların acil durumda kullanması için 60 bin kişilik barınma alanı hazırlandı. 250 bin kişilik kamplar da hazırlanma aşamasında. 220 bin aileye dağıtılabilecek şekilde gıda hazırlandı. Dağıtım alanlarında temizlik fasiliteleri ve temel ihtiyaç malzemesi hazırlandı.” ifadeleri kullanıldı.

O'Brien, “en kötü senaryaonun gerçekleşmesi durumunda” mültecilere destek olmak için ülkelere ekonomik yardım çağrısı da yaptı. (bianet)

birleşmiş milletler işid musul yardım sözü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?