AB: 'Musul’un geri alınması, IŞİD'in Avrupa’ya geri dönmesine neden olabilir'

Dün sabah saatlerinde Irak Ordusu tarafından İŞİD işgalindeki Musul'u geri almak adına başlatılan Musul Harekatı'na, Avrupa Birliği (AB) Güvenlik Komiseri'nden tepki çekecek açıklama geldi.

AB: 'Musul’un geri alınması, IŞİD'in Avrupa’ya geri dönmesine neden olabilir'
Bu içerik 373 kez okundu.
Dün sabah saatlerinde Irak ordusu tarafından İŞİD'in işgalinde olan Musul'u geri almak adına başlatılan Musul Harekatı'na Avrupa Birliği (AB) Güvenlik Komiseri Julian King'den tepki çekecek bir açıklama geldi. Julian King,  Musul operasyonunun başarıya ulaşmasının Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye sokabileceğini söyledi.
"Bu durum, hazırlıklı olmamızı gerektiren çok önemli bir tehdittir”
Alman Die Welt gazetesine konuşan King,” Kuzey Irak’ta IŞİD’in kalesi Musul’un geri alınması, şiddet yanlısı IŞİD savaşçılarının Avrupa’ya geri dönmelerine neden olabilir. Bu durum, hazırlıklı olmamızı gerektiren çok önemli bir tehdittir” diye konuştu.
 
"Çatışmaların yaşandığı bölgelerde Avrupa’dan giden yaklaşık 2 bin 500 militan bulunuyor"

Çatışma bölgelerinde Avrupa’dan giden 2 bin 500 militan bulunuyor. Musul’un düşmesi durumunda DAEŞ (IŞİD) militanlarının toplu şekilde Avrupa’ya gelmelerinin söz konusu olmayacağını da kaydeden King, ”Çatışmaların yaşandığı bölgelerde Avrupa’dan giden yaklaşık 2 bin 500 militan bulunuyor. Geçmiş tecrübelere bakıldığında, Afganistan örneğinde olduğu gibi, militanların bir kısmı savaşta hayatını kaybettiği ya da başka savaş bölgelerine yöneldiği için, sonuçta bir kısım militan geri dönüyor. Ancak, küçük bir grup da büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu duruma hazırlıklı olmalıyız. Uygun önlemlerle teröristlerin seçeneğini azaltmalıyız” ifadelerini kullandı.

King, Avrupa’ya gelişlerde gösterilen seyahat belgelerinin sahte olma ihtimaline karşı hazırlıklı olunması ve güvenlik standardının yükseltilmesi gerektiğini de söyledi
avrupa birliği işid avrupa musul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?