Hemdaniye'ye girildi!

Irak Ordusu, Musul'a çok yakın mesafedeki Hemdaniye ilçesine girdi. Bölgede yoğun çatışmalar var.

Hemdaniye'ye girildi!
Bu içerik 358 kez okundu.

Irak Ordusu, Musul'a çok yakın mesafedeki Hemdaniye ilçesine girdi. Bölgede yoğun çatışmalar var. Irak Ordusu terör örgütü DAEŞ'in elinde tuttuğu Musul'un güney doğusunda ki Hemdaniye ilçesine girdi. Çatışma bölgesindeki AA muhabirinin verdiği bilgilere göre, Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri Guver bölgesinden Musul yakınındaki Hemdaniye ilçe merkezine girdi.     

Patlamalar oluyor...

İlçe merkezinde güvenlik güçleri ve militanlar arasında yoğun çatışmalar sürerken, bölgeden yoğun dumanlar yükseliyor. Çoğunlukla Hristiyanların yaşadığı ve Musul kent merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafede yer alan Hemdaniye ilçesi 2 buçuk yıldan uzun bir süredir DEAŞ'ın elindeydi. Söz konusu ilçede yaşayan Hıristiyanlar, daha önce bölgeyi terk etmişti.   

Mezhep katliamı korkusu!

Reuters haber ajansı, Musul ve Kerkük arasındaki kritik Sünni kenti Havice'ye doğru ilerleyen ordu birliklerinin önünde Şii milislerin olduğunu bildiriyor. Ajansa göre Şiilerin rolü, Iraklı yetkililer ve uluslararası yardım kuruluşları arasında muhtemel bir mezhep katliamı korkusunu arttırıyor.

Tehlike uzun sürecek...

Fransız  Bakan, savaşın haftalarca belki de aylarca devam edeceğini belirtti. Uluslararası Göç Örgütü ise halen 1,5 milyon insanın yaşadığı tahmin edilen Musul'da IŞİD'in kimyasal silah kullanma ihtimaline karşı gaz maskesi siparişi verdi. 

Kaynak: Milliyet Haber

musul hemdaniyye daeş ırak türkiye kerkük ışid uluslar arası göç örgütü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küba Marquez'in heykelini yaptırıyor
Küba Marquez'in heykelini yaptırıyor
Putin'den NATO'ya suçlama: Bizi çatışmaya sokmaya çalışıyor
Putin'den NATO'ya suçlama: Bizi çatışmaya sokmaya çalışıyor