Hilmi Özkök: 2004 yılında hükümeti FETÖ'ye karşı uyarmıştık

15 Temmuz askeri darbe girişimini araştırmak adına kurulan Darbe Komisyonunda konuşan Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde hükümeti FETÖ'ye karşı uyardıklarını söyledi.

Hilmi Özkök: 2004 yılında hükümeti FETÖ'ye karşı uyarmıştık
Bu içerik 479 kez okundu.
Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimine dair açıklamalarda bulundu. 15Temmuz'u araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na geldi. Hilmi Özkök, dönemin Genelkurmay Başkanı iken 2004 yılında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında kuvvet komutanlarıyla birlikte FETÖ'ye karşı hükümeti kesin bir dille uyardıklarını anlattı.
 
"Bu örgüt çok büyük bir imkan kabiliyetine kavuştu dedik"
 
Darbe komisyonunda söz alan Özkök,  “2004 Milli Güvenlik Kurulu'nda silahlı kuvvetler olarak dedik ki 'Bu örgüt çok büyük bir imkan kabiliyetine kavuştu. İmkan kabiliyeti yıllar içinde oluşur ama niyet bir gecede değişir. Aynen böyle söyledik. Dedik ki icra planı yapılsın bu iş takip edilsin o zaman kadar tehlikeli bir örgüt olarak görülmüyor tabi iyi niyetli görülüyor. Ama biz MGK'da bunu açıkça söyledik. Hükümeti kesin olarak bilgilendirdik ve durum iyi değil dedik. Orada bir karar alındı. Ona icra planı denildi. Hükümete tavsiye ediyor MGK bunu. Hükümetin unsurları da orada olmakla beraber. Ne yapılıyor diye izledik, açıkça söyleyim pek fazla bir şey yapıldığını görmedik. Biz gene her toplantıda irticadan ve bu örgütlerin tehlikesine dikkat çeken konuşmaları MGK'da kuvvet komutanları da var biliyorsunuz her zaman dile getirdik. Duyduklarımızı her zaman elimizden geldiği kadar yaptık. Ama kaynağı nüfuz etmemiz mümkün olmadı. Hep bildiğimiz şeyi böylece hepimiz birlkte teklif ettik. Bir fikir birliği yapılmış olarak gidiliyor MGK'ya. Sonrasında bizim elimizde olan bir şey değil. Sonra 2006 yılında emekli oldum" diye konuştu.

"Fetullahçılık suçtur"

Öte yandan Hilmi Özkök, 'Fetullahçılık suçtur' diye bir kanun olmadığını bu nedenle yakalananların disiplinsizlik suçuyla silahlı kuvvetlerden attıklarını söyledi.(dha)
hilmi özkök darbe fetö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?