'Neşeli ol hayatını yaşa' mozaiği Paris'te sergilenecek

Hatay’da bulunan ve uzun süre gündem olan “Neşeli ol, hayatını yaşa” yazısının bulunduğu mozaik, TURKEY ONE Derneği'nin Mozaik Yolu projesi kapsamında 25 Ekim’de Paris’te düzenlenecek özel bir lansman'dan sergilenecek.

'Neşeli ol hayatını yaşa' mozaiği Paris'te sergilenecek
Bu içerik 721 kez okundu.
Hatay’da bulunan ve uzun süre gündem olan “Neşeli ol, hayatını yaşa” yazısının bulunduğu mozaik, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Paris’te sergilenecek. Anadolu’nun mozaiklerini tüm dünyaya tanıtmayı amaçlayan TURKEY ONE Derneği, Mozaik Yolu projesi kapsamında İsviçre ve Venedik’in ardından Paris'te düzenleyeceği sergide 'Neşeli Ol Hayatını Yaşa' mozaiğine de yer verecek. Dünyada nadir eserler arasında gösterilen mozaik 25 Ekim’de, Paris’te düzenlenecek özel bir lansmanda ziyaretçilerle buluşacak.
"Diplomatik çevrelere tanıtılacak"
Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyeleri’nin desteği ile düzenlenecek lansmanda Hatay’ın simgesi haline gelen ve Roma dönemine ait önemli ipuçları taşıyan “Neşeli ol hayatını yaşa” mozaiği lansmana katılacak olan UNESCO delegelerine, uluslararası yatırımcılara, akademisyen ve sanatçılara aynı zamanda sanata yatırım yapan kuruluşlara ve diplomatik çevrelere tanıtılacak.

"
Paris’te büyük ilgi görecek"

25 Ekim’de Paris’te düzenlenecek lansmana katılacak olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Lütfü Savaş, Türkiye’de bir benzeri olmayan dünyada ise nadir eserlerden biri sayılan “Neşeli ol, hayatını yaşa” yazılı mozaiğin, Paris’te büyük ilgi göreceğine inandığını belirtti.

Kazılarda bulunduktan sonra gerek tarihçi gerekse arkeologların büyük ilgi odağı haline gelen eşsiz mozaiğin, uluslararası bir platformda tanıtımının Anadolu’nun sahip olduğu tarihi mirasın zenginliğine ve bölgeye yönelik kültür turizmine büyük katkılar sağlayacağını ifade eden Lütfü Savaş, mozaiğin binlerce yıl öncesinde bile Hatay’ın barış ve huzur kenti olduğunu kanıtladığına dikkat çekti ve şunları söyledi:
limizde huzuru ya da barışı bozacak ciddi bir olay yaşanmamıştır"

"Bugün sınır komşumuz Suriye’de yaşanan olaylardan en çok etkilenen illerin başında Hatay gelmesine rağmen, ilimizde huzuru ya da barışı bozacak ciddi bir olay yaşanmamıştır. Bunun sebebi bu topraklarda yatan hoşgörü kültürüdür. Biz de Hatay’ın binlerce yıllık bu özelliklerini bulduğumuz eserlerle yurtdışında etkili tanıtımlar yapmak, her yönüyle Hatay’ı ve Anadolu’yu anlatmak istiyoruz. Paris’te yapacağımız bu tanıtımda sergileyeceğimiz eserler, inanıyorum ki başta UNESCO delegeleri olmak üzere düğer tüm katılımcılarda farklı bir heyecan uyandıracaktır."

Mozaik Yolu projesinin çok sayıda eserin yurtdışında tanıtılmasına imkanı sağladığını ifade eden Savaş, Paris’te düzenlenecek etkinlikte tüm delegeleri ve katılımcıları Hatay’a, geçmişi keşfetmeye davet edeceğini sözlerine ekledi. Lütfü Savaş, 25 Ekim’de UNESCO binasında düzenlenecek lansmana, özel hazırlanmış Hatay’ı anlatan ve bölgeye özgü hediyeleri de delegelere ve katılımcılara sunacak.(DHA)
NEŞELİ OL HAYATINI YAŞA MOZAİK HATAY PARİSTE SERGİLENECEK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?