'Nisan Ayında Referanduma Gidilebilir'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı,“Nisan ayında referanduma gidilebilir”dedi.

'Nisan Ayında Referanduma Gidilebilir'
Bu içerik 407 kez okundu.

AKP Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı,canlı yayınında soruları yanıtladı.

Başkanlık teklifi ile ilgili 2007 yılında çalışma yaptıklarını hatırlatan Yazıcı, “Meclis’te kurulan komisyonlarda hazırlandı. 3-5 gün içinde de toplayacağız” dedi.

''Başkanlık sistemi teklifle hayata geçirilebilir''

Hayati Yazıcı, 12-15 maddeyi içeren bir teklifle başkanlık sisteminin hayata geçirilebileceğini söyledi.
Yazıcı, "12-15 maddelik bir düzenlemeyle başkanlık sistemi dediğimiz bir düzenlemeyi hazırlayabiliriz. Hazırlanmış şu şu maddeler diye formüle edilmiş bir çalışma yok. Ama bunlar daha önce dediğim metinlerde var, bunları bir araya toplarız” şeklinde konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına iyi niyetle baktıklarını dile getiren Yazıcı, şöyle konuştu: “Bu durumu gündemden çıkarmak için referanduma götürecek kısıma bir şey demeyiz. Anayasanın ilk 4 maddesi değişmez ama ifade değişikliği olabilir. Üniter devlet yapısı bizim de kırmızı çizgimiz." 

Teklifi zamana yaymadan TBMM'ye sunmayı planladıklarını vurgulayan Yazıcı, "Bütçe görüşmelerinden sonra Meclise sunulur" diye konuştu.

Yazıcı,"Teklif 330'un üzerinde oy alırsa takvim nasıl şekillenir?" sorusuna şöyle yanıt verdi: "Bu da düzenlemeye bağlı.Üç aylık geçici maddeyle sunulabilir. Bugüne kadar uygulamalarda olduğu gibi ocak ayında geçerse, cumhurbaşkanın onaylama süreci var. Diğer çalışmalara da baktığımızda nisan ayına denk geliyor."

Kaynak:NTV

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?