Kanser ilacının geliştirilme süreci azalıyor

TUBİTAK ve Gebze Teknik Üniversitesi’nin yürüttüğü çalışmalar ile üretilen “MiSens” cihazı ile artık kanser ilacı geliştirme süreçleri daha kısa olacak.

Kanser ilacının geliştirilme süreci azalıyor
Bu içerik 786 kez okundu.

 TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ve Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Temel Bilimler Fakültesi Kimya Bölümünün beraber yürüttüğü çalışma ile üretilen "elektrokimyasal biyosensör" (MiSens) cihazı, kanser ilaçlarının DNA üzerindeki etkilerini anında ölçebiliyor. Yaklaşık 20 yıl süren kanser ilacı geliştirilme sürecinin dünyada ilk olduğu belirtilen bu cihaz ile azaltılabileceği belirtiliyor.

 GTÜ Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof Dr. Gönül Yenilmez Çiftçi, 2012 yılından beri geliştirilmeye başlanan projeyle ilgili; dünyada bu cihazın benzerlerinin olduğunu fakat Tubitak ile yaptıkları çalışmayla üretilen bu cihazın (elektrokimyasal biyosensör) taşıdığı özellikler açısından dünyada bir ilk olduğunu açıkladı.

“Bu cihaz ile yan etkisi daha az ilaçları geliştirmek mümkün”

Çiftçi, cihazda kullanılan biyoçipler için TÜBİTAK tarafından uluslararası patent başvurusu yapıldığını belirterek, şunlara değindi:

"Bir ilacın bulunma sürecinin 20 yıl olduğu düşünülürse bu çok hızlı, etkili, çok daha ileri düzeye götüren başlangıç seviyemizi birkaç yıl öne atan bir cihaz. Kanser hastaları için geliştirilen ilaçların ön tarama testlerini yapmada çok hızlı ve etkili. Şu anda birçok kanser ilacının pek çok yan etkileri var. Dolayısıyla yan etkisi daha az olan ilaçları geliştirebilmek için ilaç geliştirmede öncü olacak bu cihaz. Bilim dünyasında bu amaç için yılda binlerce bileşik sentezlenmekte. Bu bileşiklerin biyolojik aktivite tayinlerinin yapılması oldukça maliyetli ve zaman alıcıdır. Bu bağlamda, burada önemli olan, ilaç adayı yeni moleküllerin hazırlanması devam ederken bir taraftan da bu yeni sentezlenen bileşiklerin etkilerinin hızlı bir şekilde ön tarama testleri ile tespit edilmesidir. Kanser ilaçları araştırmaları adeta yarış halindedir. Biyolojik aktivite testleri fazla zaman ve maliyet gerektiren çalışmalar olmasından dolayı, bu süreci kısaltacak ve maliyeti azaltacak çalışmalar önem kazanmıştır."

"Önlem alınmazsa 2025'te kanserden ölen sayısı 25 milyona ulaşabilir"

 Çiftçi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre 2012 yılında dünyada 8,5 milyon insanın kanser yüzünden hayatını kaybettiğini söylerken, önlem alınmazsa 2025 yılı itibari ile bu sayının 25 milyona ulaşacağını belirtti.

Kaynak:AA

kanser ilaç tubitak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?