Merkez Bankası'ndan yedi ay sonra bir ilk!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı Danışmanı Yiğit Bulut'un "İhtiyaç duyulması durumunda Merkez Bankası bu ayı pas geçebilir" ifadelerini kullandığı açıklamalarını haklı çıkardı. Merkez bankası yedi ay aradan sonra ilk kez Ekim ayında faiz koridorunun üst bandında indirime gitmedi.

Merkez Bankası'ndan yedi ay sonra bir ilk!
Bu içerik 800 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan merakla beklenen açıklama geldi. Merkez Bankası üst üste yedinci kez indirdiği faiz koridorunun üst bandını bu ay pas geçti. Yapılan açıklamada faiz koridorunun üst bandında bu ay indirime gitmediği duyuruldu.

TCMB politika faizini yüzde 7,5, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini yüzde 7,25 seviyesinde tutarken, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 8,25 seviyesinde bıraktı.

Beklentiler kuvvetlenmişti

Tüketici fiyatları Eylül'de gıda fiyatlarındaki yüzde 0,7 düşüş öncülüğünde beklentilerin oldukça altında yüzde 0,18 artarken, veri TCMB'nin faiz indirimlerine Ekim ayında da devam edeceği yönündeki beklentileri de kuvvetlendirmişti. 

Yiğit Bulut haklı çıktı

Ancak Cumhurbaşkanı Danışmanı Yiğit Bulut'un dün ihtiyaç duyulması durumunda Merkez Bankası'nın bu ayı pas geçebileceğine dair açıklamalarının ardından beklentiler değişmişti.

TCMB, darbe girişimi sonrası piyasalarda artan oynaklığa rağmen Temmuz ve Ağustos aylarında da koridorun üst bandında indirimlere devam etmiş ancak bu sefer "ölçülü ve temkinli" olarak nitelendirdiği adımlarla indirimleri 50 baz puandan 25 baz puana düşürmüştü. Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandındaki indirimlere Eylül ayında da 25 baz puan ile devam etmiş, art arda yedinci kez gerçekleşen indirimle üst banttaki toplam indirim 250 baz puanı bulmuştu.(t24)

merkez bankası faiz koridoru indirime gitmedi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?