Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Şehir hastaneleri 14 yıllık hayalim'

Şehir Hastaneleri finansman töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'de 21 şehir hastanesinin imza ve projelerinin tamamladığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Şehir  hastaneleri 14 yıllık hayalim'
Bu içerik 790 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şehir hastaneleri finansman töreninde konuştu. Erdoğan, "Türkiye'de 21 şehir hastanesinin imzaları atıldı ya da projeleri tamamlandı. Toplamda 41 bin yatağa sahip 29 projeyi hayata geçirmiş olacağız. Şehir hastaneleri projesi benim 14 yıllık hayalim" dedi.

Faize düşmanım

Kredi derecelendirme kuruluşlarını da eleştiren Erdoğan,"Sipariş üzerine kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'ye not vermeye kalkıyorlar. Kusura bakmasınlar bunların hiçbiri Türkiye için geçerli değil" ifadesini kullandı. Erdoğan, "Biliyorsunuz benim faiz ile muhabbetim yoktur. Faize düşmanım. Onu bir sömürü aracı olarak görüyorum" dedi.

21 hastane tamamlandı

Yatırım bedeli 1,4 milyar dolar olan projenin 1,1 milyar doları dış finansmanla kalanının ise  iç kaynaklardan karşılanacağını dile getirdi. 2013 yılında 15 hastane ile ilgili start verildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'de 21 şehir hastanesinin imzalarının atıldığını ya da projesinin tamamlandığını söyledi. Erdoğan; "Dört bir yanımızda savaş da olsa, kriz de olsa  biz kendi hedeflerimize odaklanmış bir şekilde yolumuza devam ediyoruz, edeceğiz" diye de ekledi.

2019'da bitecek

Erdoğan konuşmasının devamında şunları ifade etti: "Bu projeler 9 bin metrekarenin üzerine kapalı alana ve 30 bini aşkın yatak kapasitesi aşkın hastanenin inşasını içeriyor. Toplamda 41 bin yatağa, 30 milyar lira yatırım bedelli 29 projeyi hayata geçireceğiz."

637 milyon dolarlık anlaşma
"2019 yılına kadar bütün hastanelerimizi hizmete almayı planlıyoruz. Biz öyle hastaneler inşa edelim ki buralarda vatandaşım hastaneye girdiği zaman hastanenin içinde, dışarıda, sedyelerin üzerinde dolaşmasın. Çocukluğumuzda hastanelere gittiğimiz zaman sedyelerle bir binadan başka binaya... Sabah doktor muayene ediyor, sonra başka binaya geçiyorsunuz. Artık bu böyle devam edemez, bitmesi lazım. Girdiği zaman her şey bitmiş olarak vatandaşım çıkmalı. Bu birçok hastanede başarıldı, bunun devamını istiyoruz. Bugün burada İzmir ve Kocaeli gibi iki önemli şehrimizin şehir hastanelerinin 1,1 milyar dolarlık dış finansmanın 637 milyon dolarlık anlaşmanın imzalanmasına şahitlik edeceğiz. GE firmasının sözlerini tuttukları için teşekkür ediyorum. Kocaeli şehir hastanemiz bin 180 yatağa sahip olacak. 6 ayrı hastaneden teşekkül edecek. İzmir Bayraklı Hastanemiz de 6 ayrı bloktan oluşacak. Bu projeler de 2019 yılı bitmeden hizmete girer."

Kaynak: Milliyet

erdoğan hastane külliye yatırım GE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?