Mehmet Ağar: 'Sol örgütler konusunda yanılmışım'

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonunda konuştu.

Mehmet Ağar: 'Sol örgütler konusunda yanılmışım'
Bu içerik 1337 kez okundu.

Meclis 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. Komisyon bugün eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ı dinledi. 15 Temmuz akşamını bir vatandaş gibi evde üzüntüyle izlediğini anlatan Ağar, örgütün yapısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu:

“Sonuçta gördüğümüz, yıllarca mücadele ettiğimiz yeni, gizli ve etkili bir örgütün varlığıydı. Klasik yapılanma kod adı kullanmak, haberleşme ağı, en önemlisi yurtdışı ağı. Tüm gizli örgütlerin yurt dışı bağlantıları vardır. Bunların arkasında da istihbarat örgütleri vardır.”

'Amaç örgütü sıfıra indirmektir'

Her örgütte yönetici, militan ve sempatizan olmak üzere üç kademe bulunduğunu anlatan Ağar şu uyarıda bulundu:
“Amaç örgütü sıfıra indirmektir. Burada en çok dikkat edilecek husus sempatizanlara geriye dönüş imkânı sunmak gerekir. Böyle olmazsa onları militanlaştırırsınız. Bu doğru değildir. Daha katı bir militanlaşma sürecinin önüne geçilmesi gerekir.”

Ağar’ın bir uyarısı da itirafçıların sunumuyla ilgili oldu. Gizli örgütlerde çözülmelerin önemli olduğunu anlatan Ağar, “İtirafçı, pişmanlık gibi insanları demoralize edecek şekilde tarif etmenin doğru tarafı yoktur. İtirafçılık yerine bu millete bir hizmet olarak takdim edilmelidir. Yardımcı olan insanları da deşifre etmeksizin, bunları hassas bir cerrah hassasiyetiyle yapmak gerekir” diye konuştu.

‘Sol Örgütler zararsız’

Ağar şöyle devam etti: “Sol örgütler bizim sandığımızın tersine, zararsız, eline bıçak almamış insanlar çıktı. Ben şube müdürlüğündeyken sol örgütlerin ardında Rusya var sanırdım. Meğerse sadece TKP’yi desteklermiş SSCB. Bu örgütlerin ardında Batı varmış. Zaten sol örgütler de bizim sandığımızın tersine, zararsız, eline bıçak almamış insanlar çıktı. Kabul etmek lazım ki temiz fikir adamlarıydı. SSCB dağılınca da zaten TKP desteği çekildi. Solcuların şiddete bulaştığı ön yargısını yıllarca gözümüzde büyüttük.”

‘Mağduriyet olmaması mümkün değil’ 

Eski Bakan Ağar, KHK’lerle yaratılan mağduriyetlere de değindi. Ağar, “Bu kadar büyük bir soruşturmada mağduriyet olmaması mümkün değil. Burada düşük bir yüzde vardır. Bunu topyekun mağduriyet havasında takdim etmek bu örgüte avantaj sağlar. Muhalefet partilerinden gelen somut konular hızla neticelendirilmeli” önerisinde bulundu.

‘Neden gereği yapılmadı?’

Ağar’ın açıklamalarının ardından komisyon üyelerinin sorularına geçildi. Ağar, Komisyon’a bilgi veren bazı isimlerin, örgütün bilindiği yönündeki açıklamalarına tepki göstererek, “Biliyorduyszanız neden gereğini yapmadınız” diye sordu.

‘Benim dönemimde Fetullah'ın F'sine görev verilmedi’

Kendi dönemindeki bürokratların hiçbirinin bugünkü soruşturmalarda adı geçmediğine dikkat çeken Ağar, “Kimin ne kadar sorumluluğu var ortaya çıkacaktır. Benim görev dönemimde çalıştığım bürokratlar bu musibete bulaşmış değil. Liyakat, ehliyet dışı bir karakol komiserliği bile vermedim. İdeolojik körlüğüm olmadı. Çok az hata yaptığımı söyleyebilirim” iddiasında bulundu.

Ağar, daha sonra benzer bir soru üzerine, “Benim emniyet genel müdürlüğüm dönemimde Fethullah gülen cemaatinin f’si teşkilatta hiçbir aktif görevde yer almamıştır. Kurduğum istihbarat dairesinin başarıları ortadadır” ifadesini kullandı.

Kürt Meselesi

Eski İçişleri Bakanı Ağar’a, siyaset yaptığı dönemde tartışma yaratan ‘düz ovada siyaset’ sözleri hatırlatıldı. “O zaman destek verilse çözülebilirdi” yorumu yapan Ağar, bugünü de değerlendirdi.

Bu konunun sürgit böyle devam edemeyeceğini anlatan Ağar, ‘Eğer Türkiye bunu çözerse ilk ona dev gibi girer. Bu çözme iradesinin kaybedildiğini düşünmüyorum. Diyalog kapıları kapatılmamalı” dedi. Kürt meselesi çözülmeli diyen Ağar, “Türkiye bu işi çözebilir, çözecek başka yolu yok” değerlendirmesi yaptı.

Soylu'nun göreve gelmesinde Ağar'ın etkisi var mı ?

Komisyonda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun milletvekili ve bakanlığa getirilmesinde Ağar’ın etkisi olup olmadığı konusu da gündeme getirildi. CHP’li Aykut Erdoğdu’nun, Cumhurbaşkanı ile bu yönde görüşme yaptığıyla ilgili iddiaları reddeden Ağar, “Ben gizli saklı yerlere gitmiyorum. Ben Cumhurbaşkanı ile bir kez Dolmabahçe’de bir kez de Mabeyn Köşkü’nde görüştüm. Terör olaylarıyla ilgiliydi. Siyaseti bırakınca bırakırım” dedi.

90'lı Yıllar Sorusuna Yanıt Vermedi

Ağar, HDP’li Osman Baydemir’in 90’lı yıllarla ilgili sorusuna “Kıvırma kaçma yok. Konuşuruz” diyerek komisyonda yanıt vermedi.

OHAL dönemindeki işkence iddialarıyla ilgili soruya ise yanıt Komisyon Başkanı Reşat Petek’ten geldi. Petek’in tüm üyelerin işkenceye karşı olduğunu, işkencenin bir insanlık suçu olduğunu söylemesi bazı üyelerin tepkisini çekti. HDP’li Mithat Sancar, Komisyon Başkanı Petek’in hükümet, bakan gibi açıklama yapamayacağını söyledi. Açılmak istenen usul tartışmasına ise izin verilmedi.

'Yerimde Oturdum'

Ağar’ın bazı sorulara yanıt vermemesi üzerine CHP’li İlhan Cihaner, “Sizin de hiçbirinden haberiniz yok” tepkisi gösterdi. Ağar, “Olması için ne sebep var. Ben sizin gibi devlet dışında devlete müdahil olan bir devlet memuru olmaya heveslenmedim. Yerimde oturdum ben” dedi.

Ala’nın açıklamalarını 'talihsiz' olarak nitelendirdi

Ağar’a İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’nın “81 Emniyet Müdüründen 74’ünün örgüt elemanı” sözlerini de “Talihsiz bir beyanat” olarak nitelendirdi. Ağar, “Üçlü kararnamelerde Başbakan’ın yanı sıra Başbakanlık Müsteşarı’nın da imzası vardır. Başbakanın niye ikaz edilmediğini sizin sormanız gerek. Sizin hükümetiniz bu tayinleri yaptı. Talihsiz bir beyanat olarak görüyorum” dedi.

 

Kaynak: Gazete Duvar

#mehmetağar #15temmuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?