Liderler Zirvesi'nden Rusya tepkisi!

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin birinci oturumuna Rusya eleştirileri damga vurdu. Brükselde düzenlenen zirvede toplnatının ardından basına konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, , "Halep’te sivillerin Suriye ve müttefikleri, özellikle Rusya tarafından bombalanmasını kınıyoruz" dedi.

Liderler Zirvesi'nden Rusya tepkisi!
Bu içerik 445 kez okundu.
Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin birinci oturumu dün akşam saatlerinde Brüksel’de başladı. Oturuma Rusya’ya yöneltilen sert eleştiriler damga vurdu. AB Zirvesi'nde Rusya, Ukrayna’nın doğusunda devam eden çatışmaları desteklemek, Ukrayna’da düşen Malezya uçağı soruşturmasında işbirliği yapmamak, siber saldırılar, enformasyon savaşı yürütmek ve Suriye’de sivilleri bombalamakla suçlandı.
"Rusya ile diyaloğa hazırız"
Toplantıdan sonra basın toplantısı düzenleyen AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rusya ile diyaloğa hazır olduklarını; ancak, değerlerinden ödün vermeyeceklerini belirterek, "Halep’te sivillerin Suriye ve müttefikleri, özellikle Rusya tarafından bombalanmasını kınıyoruz" diye konuştu.
Resmi açıklama yok

Henüz resmi olarak açıklanmayan toplantı sonuç bildirgesinde, "sivillerin bombalanmasının durdurulması için her türlü alternatifin deneneceği" ibarelerinin yer alacağı öğrenildi. 

Siyasi gözlemciler bunun Rusya’ya karşı devam eden ekonomik yaptırımların genişletilmesinin henüz gündeme gelmediği değerlendirmesinde bulundular.
Dış sınırların güvenliği için önlem alınacak

AB Liderler Zirvesi’nde ayrıca Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının güvenliğinin sağlanması için alınacak önlemler de görüşüldü.

Bu Zirve'de sonuca bağlanması beklenen AB ile Kanada arasındaki serbest ticaret ve yatırım anlaşması ise, Belçika’nın Valon Federal Bölgesi’nin çekinceleri nedeniyle sunuca bağlanamadı.

Belçika yasalarına göre uluslararası anlaşmaların yürürlüğe girebilmesi için federal bölgelerin de anlaşmaları onaylaması gerekiyor.(dha)
avrupa birliği liderler zirvesi brüksel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?